20 са децата, живеещи на територията на община Девня, които трябва да бъдат обхванати от междуинституционалния механизъм за връщане в училище, съобщиха от пресцентъра на Община Девня. Това стана ясно на работна среща между представители на Регионалното управление на образованието (РУО) – Варна начело с неговия началник Венцеслава Генова, кмета на Девня Свилен Шитов и заместника му Донка Йорданова, ресорни специалисти от общинската администрация и социалните служби, училищни директори, педагози, полицейски служители и др.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
В рамките на работната среща от РУО – Варна проведоха инструктаж за сформиране на мобилен екип на територията на общината по приетия от правителството механизъм за връщане на деца в училище, които са отпаднали през миналата учебна година.
„Започваме от Девня, където местната власт проявява огромно разбиране по проблема и срещаме сериозна подкрепа от кмета Свилен Шитов“, заяви г-жа Венцеслава Генова. Тя и други експерти от РУО се включиха в сформирания мобилен екип, който обходи адреси в квартал „Река Девня“ и Гъбената махала в индустриалното градче и разговаря лично с родители на отпаднали от училище деца.
Оказа се, че 6 от подадените по списъка на ГРАО 26 деца вече са навършили задължителната за училище 16-годишна възраст и няма как да бъдат обхванати от междуинституционалния механизъм. Тези списъци непрекъснато ще се актуализират, включително и с данни от Гранична полиция, тъй като някои отпаднали от училище деца вече пребивават в чужбина, стана ясно по време на обхода.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Такъв е случаят с дъщерята на Силвия Анкова от Гъбената махала, която е при баща си в Германия и щяла да учи там, твърди майката. През учебната 2016/2017 година момиченцето е било пети клас в СУ „Васил Левски“ – гр. Девня, но отпаднало от училище поради проблеми с поведението, разказа Анкова. Нейни съседи от Гъбената махала заявиха, че не пускат децата си на училище, защото там било пълно с наркомани, а учителите ги биели и ги обиждали на етническа основа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
След всяко обхождане на адрес мобилните екипи трябва да изпращат протокол до МОН в рамките на 48 часа, в който трябва да се фиксират индивидуално набелязаните мерки за връщане на училище на съответното дете.
Снимка: архив