По принцип заболяванията, които причиняват интензивна кашлица, която се усилва вечер, са сърдечна недостатъчност, възпаление на дихателните пътища, алергии, бронхиална астма.
Още: Котидж сирене - какво точно представлява
Още: Помага ли ни черният шоколад да отслабнем
Д-р Себащиао де Оливейра Коща обяснява защо кашлицата се засилва вечер.
Освен горните неразположения, има и характеристики, определени от начина на живот и професионалните дейности на човека. Например, всеки знае израза „кашлица на пушач“, който се характеризира с отделяне на вискозни храчки. По-малко известен е „лекторският ларингит“, който е придружен от непродуктивна суха кашлица. Това състояние е познато на учители, певци и представители на други професии, които изпитват големи натоварвания върху гласовия апарат.
Една често срещана причина е синдромът на постназалното изтичане (поток на слуз от носната кухина надолу по задната част на гърлото). Това не е толкова заболяване, колкото комбинация от симптоми. Но в напреднало състояние може да доведе до развитие на хронични форми на фарингит, ларинготрахеит, бронхит и пневмония.
Още: Известната торта три шоколада, за да изненадате гостите си по празниците
Още: Какви са зодиите по китайския хороскоп и как да разбираме нашата
Ако редовно страдате от вечерно-нощна кашлица и задух или поради лош сън се чувствате слаби сутрин, консултирайте се с лекар. Хроничните заболявания обикновено протичат без температура, диагнозата може да се определи от тона на сухата кашлица и вида на храчките, когато е влажна.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво ще ни донесе змията по китайския хороскоп през новата година
Тази стара рецепта за кашлица може да ви спаси от неприятния проблем
Как да се избавим от кашлицата през нощта?
За да разрешите проблема с нощната кашлица, трябва да идентифицирате и премахнете причините за нея. Важна е хигиената на съня в широк смисъл.
Още: Традиции за изписване на бебе
Още: Ретрограден Марс - опасен или полезен е за зодиите?
Първо, трябва да изберете правилната възглавница. Главата не трябва да се отмята назад: в това положение слюнката ще изтече в назофаринкса и ще причини симптоми на постназално изтичане.
Второ, трябва да поддържате комфортна температура и влажност в помещението. Желателната температура е 20-22 градуса. Влажността зависи от сезона: в студено време е 30-45%, през лятото 30-50%. Според санитарните стандарти влажност 65% или повече е неприемлива.
Трето, има съвременни лекарства за кашлица, които могат да се използват при суха и при мокра кашлица. Те са под формата както на разтвори, така и на таблетки. Съществуват универсални лекарства, подходящи за лечение както на възрастни, така и на деца от тригодишна възраст. Всеки компетентен медик може да ви насочи към тях.
Вечерна кашлица
Кашлицата вечер и през нощта без симптоми - например без температура, засяга много хора. И ако високата температура е признак на остра респираторна вирусна инфекция и може да посочи причината за заболяването, то, при безсимптомна кашлица е важно да се определи източникът на проблема. Фактори, на които лекарят ще обърне внимание по време на прегледа, са:
- наличие или липса на храчки;
- вид на храчките при мокра кашлица;
- тембър на кашлицата при суха кашлица;
- час на денонощието, когато се появява кашлицата, и нейната интензивност.
Как да се преборим с неприятната кашлица след хранене?
Как да облекчим кашлицата през нощта?
Понякога е добре да се направи лек масаж на гърдите. Важно е да поддържате оптимална температура и влажност в стаята. Нормалното ниво на влажност на въздуха е 50-60%, температурата на въздуха в помещението зависи от възрастта. За кърмачета това е 23-24°C, тригодишните деца се чувстват комфортно при 18-19°C. За юноши температурата на въздуха може да се повиши до нормата за възрастни от 20-22°C.
За да намалите вероятността от алергии към прах и животински косми, трябва да извършвате мокро почистване на стаята 2-3 пъти на ден и редовно да я проветрявате.
Съвременните комбинирани лекарства за суха кашлица регулират активността на кашличния център и имат противовъзпалителен ефект. При мокра кашлица те имат бронходилататорен ефект, облекчават възпалителните процеси и предотвратяват образуването на вискозни храчки.
Внимание! Статията е само за информация. Не се самолекувайте и се допитвайте се до медик!