Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо можем да имаме червено гърло, но без никаква болка

23 ноември 2023, 17:22 часа

Постоянно възпалено гърло: възможни причини

Още: Лимонена киселина - ползите, които ще ви учудят

Още: Какво е ацесулфам к и защо е толкова опасен за здравето

·         Хроничните заболявания (тонзилит, фарингит, ларингит) са най-честите причини за чести болки в гърлото;

·         Орални заболявания, като стоматит. Постоянната активност на оралните бактерии може да доведе до хронично възпаление на фаринкса;

·         Новообразувания;

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 28 декември /валутен калкулатор/

Още: Може ли картофите да се държат в хладилника - как правилно да ги съхранявате

·         Болестите на щитовидната жлеза също могат да провокират болка и дискомфорт (усещане за наличие на чужд предмет) в гърлото;

·         Алергична реакция;

·         Травми, увреждане на ларинкса. Това може да се случи след пиене на твърде горещи напитки, твърди храни или например риба с много кости.

Във всеки случай точната диагноза може да бъде поставена само от специалист. Ако имате болки в гърлото, по-добре е да се консултирате с отоларинголог или терапевт. Не пренебрегвайте посещението при лекар - продължителното самолечение може да доведе до хронифициране на заболяването, което ще доведе до усложнения и ще увеличи разходите за лечение.

Още: Кои са най-вредните съставки в козметиката

Още: Кои са най-подходящите дати за сватба през 2025 година

Какво е тонзилит?

Една от най-честите причини за постоянна болка в гърлото и сливиците е тонзилитът - възпаление на сливиците, лимфоепителната тъкан, която действа като защитник на организма срещу вируси и бактерии, навлизащи в него през носа или устата. Понякога обаче самите тези органи започват да страдат от инфекция.

Според Световната здравна организация приблизително 15% от възрастните и 25% от децата по света страдат от хроничен тонзилит и все още не се наблюдава намаляване на заболеваемостта.

Какво е добре да използвате за гаргара на възпалено гърло и какво може да навреди?

Острият тонзилит е често срещано възпалено гърло. Неговите характерни симптоми са силна болка в гърлото при преглъщане и висока температура (до 40 градуса), но заболяването обикновено продължава не по-дълго от всеки грип. Нелекуваното възпалено гърло или частичното му проявление може в крайна сметка да се развие в хроничен ход на заболяването, което вече е много трудно да се излекува.

Хроничният тонзилит е постоянен възпалителен процес в сливиците, причинен от патогени, т.е. бактерии или вируси. Характеризира се с периодични екзацербации или постоянен бавен възпалителен процес през цялата година. Проявите на заболяването не са толкова ярки, колкото при острата форма. Понякога заболяването не се открива дълго време, т.к пациентът може да не забележи или да не обърне внимание на симптомите. Например периодична болка в гърлото или сливиците отляво или отдясно без температура, бели точки по сливиците или обратното, дълготрайна температура около 37 без забележими симптоми.

Причини за хроничен тонзилит

Непосредствената причина за упорито възпалено гърло при хроничен тонзилит са вируси или бактерии. Най-честите бактериални патогени са стрептококи, стафилококи и гонококи. От вирусите най-честите патогени са аденовирус, ентеровирус, грип и параинфлуенца вируси. Вирус на цитомегаловирусна инфекция; патогени на морбили, херпес симплекс и др.

При определени условия патогените могат да се „вкоренят“ добре в сливиците, поради което заболяването става хронично. Заболяването може да бъде причинено от:

·         Отслабване на имунната система. Това може да бъде причинено и от алергични реакции, стрес, липса на сън, хипотермия и др.;

·         Чести УНГ заболявания: фарингит, ринит, синузит, възпаление на синусите или нарушено назално дишане;

·         Чести болки в гърлото, непълно лечение. Самолечението може да доведе до развитие на бактериална резистентност към антибиотици (резистентност), което затруднява възстановяването;

·         Орални заболявания, например пародонтит, стоматит, кариес. Патогенната микрофлора може да се разпространи в сливиците.

·         Наследствени фактори. В редки случаи заболяването може да бъде наследствено.

ЛЕКАР: Това са най-добрите храни за ядене при възпалено гърло

Симптоми при хроничен тонзилит

·         Периодично или постоянно възпалено гърло, възпалено гърло, усещане за чужд предмет;

·         Периодично или постоянно леко повишаване на телесната температура, особено вечер, слабост;

·         Наличието на бяла плака върху сливиците, бели или жълтеникави бучки в лакуните (вдлъбнатините) на сливиците, но гърлото може да не боли;

·         Лош дъх, причинен от голям брой бактерии и тяхната активност;

·         Чести или продължителни настинки, възпалено гърло (от 3 пъти годишно;

·         Увеличени или болезнени лимфни възли;

·         Възможни са усложнения, когато патогенът проникне по-навътре в тялото: проблеми със сърцето, бъбреците, щитовидната жлеза, ставите.

Симптомите на заболяването не винаги могат да бъдат очевидни и изразени, ако забележите поне един от тях, силно препоръчваме да се консултирате с отоларинголог.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес