Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За какъв проблем сигнализира липсата на позиви за уриниране?

02 ноември 2023, 12:00 часа

Задържането на урина е патологично състояние, характеризиращо се с непълно изпразване на пикочния мехур и периодично уриниране. Най-често се появява на фона на други възпалителни заболявания на пикочно-половите органи. Задържането на урина се нарича ишурия.

Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него

Още: Каква е разликата между еритритол и стевия

Можете да определите причината за задържане на урина и да се отървете от неприятния симптом.

Видове ишурия

Като се вземат предвид особеностите на хода на ишурия, има два вида:

Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри

Още: 15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи

1.       Остър - възниква внезапно поради механично запушване на уретрата. Не е възможно да се изпразни пикочният мехур, но пациентът изпитва силно желание да отиде до тоалетната.

2.       Хронична - развива се постепенно и няма изразени клинични признаци. Патологията е опасна, тъй като пациентът не посещава лекар дълго време, което увеличава вероятността от усложнения.

Продължителната остра задръжка на урина провокира пролиферацията на бактериите и разпространението им в други пикочно-полови органи. Патогенните микроорганизми могат да причинят цистит, орхит, пиелонефрит. Също така, опасността от ишурия е разкъсването на пълен пикочен мехур и развитието на перитонит. Острата задръжка на урина изисква спешна медицинска помощ, тъй като могат да възникнат опасни усложнения.

3 причини за често уриниране

Още: Как се консумират кедровите ядки, за да са най-полезни

Още: Полезно ли е да се яде кората на кивито?

Хроничното задържане на урина провокира продължителна стагнация на урината и повишено налягане в пикочния мехур. На фона на този процес се образува везикоуретерален рефлукс, при който урината тече от пикочния мехур обратно в уретера. Патологичният процес нарушава физиологичната динамика на горните пикочни пътища, което провокира хидронефроза.

Застоялата урина има оптимална температура за размножаване на бактерии и е ценна хранителна среда за тях. При 95% от пациентите с хронична ишурия се открива вторичен цистит.

Концентрираната вторична урина съдържа голямо количество калциеви соли, което в комбинация с протеини, бактерии и левкоцити причинява уролитиаза. В допълнение, хроничната форма на ишурия заплашва възпаление на бъбреците и развитие на бъбречна недостатъчност.

За какъв проблем сигнализира липсата на позиви за уриниране:

·         заболявания на централната нервна система;

·         уролитиаза заболяване;

·         прекомерна консумация на силни алкохолни напитки;

·         силен стрес;

·         употреба на наркотици;

·         заболявания на ректума;

·         пролапс на тазовите органи;

·         наранявания на мозъка и гръбначния мозък;

·         доброкачествени и злокачествени новообразувания в пикочно-половите органи;

·         продължителна употреба на антибиотици, антихистамини, антидепресанти.

Често парене при уриниране - на какво може да е симптом?

Задържане на урина при мъжете възниква при аденом, простатит и рак на простатата. Също така няма урина при неврологични заболявания, например множествена склероза, след инсулт.

Остра задръжка на урина при жени може да възникне след раждане, с хипотермия на пикочно-половата система, захарен диабет и генитален херпес. Често патологичният процес се причинява от маточни фиброиди, които, докато растат, притискат пикочния мехур или уретрата.

В повечето случаи ишурията се развива като вторично заболяване, така че пациентът може да се оплаче от други симптоми на урологични заболявания, довели до задържане на урина. За да се определи причината за патологичното състояние, е необходимо задълбочено изследване.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес