Всеки горд собственик на очи и уши поне веднъж в живота си е чувал думата ,,инфлуенсър“. Дори бабите и дядовците ни, за които Facebook е новият вестник ,,Работническо дело‘‘, поназнайват нещо по въпроса. Според уважавания речник Merriam-Webster, инфлуенсър е ,,човек, който е експерт във влиянието: някой, който вдъхновява или ръководи действията на останалите“. Речникът на Оксфорд дори определя думата като ,,човек, който има способността да повлияе на потенциални потребители да закупят даден продукт или услуга като го препоръчва в социалните мрежи“. От 2019 г. се забелязва силен възход на професията инфлуенсър у нас. Голяма част от българските инфлуенсъри вече са широко-разпознаваеми лица и, следователно, това ги вдъхновява да приемат работата си все по-сериозно и отговорно – те са новите лидери на мнение, а това е тежка шапка за носене.
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Като вече изяснихме какво е ,,инфлуенсър“, нека влезнем по-надълбоко в темата с дума, която медиите и бизнесът използват усърдно напоследък - ,,инфлуенсър маркетинг“. Това е сравнително непознат термин и рядко се споменава в учебниците (все още). Инфлуенсър маркетинг е колаборация между бранд и инфлуенсър в онлайн пространството с цел – промотиране на продукт и услуга или създаване на конкретна репутация и разпознаваемост на бранда сред целевата аудитория. Липсата на адекватни и подробни проучвания по темата е проблем, който медийната индустрия и бизнесът трябва да решат незабавно. Колкото по-скоро компаниите разберат, че инфлуенсър маркетингът е ключовият инструмент за техния успех, толкова по-бързо ще постигнат целите си, каквито и да са те.
На инфлуенсър сцената в България вече има голям брой влиятелни играчи. Всеки инфлуенсър си има определена тема, която развива - като пътуване, готвене, родителство, лайфстайл или мода, и др. Интересен факт, който разбрахме от скорошно проучване на PR агенция MSL Sofia, е че микро и макро инфлуенсърите (хора, добили известност през социалните мрежи с даден вид експертизa) са еднакво популярни с българския съвременен елит от знаменитости, като Юлиян Вергов, Александър Кадиев и Михаела Филева, например.
Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко
Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви
Тук идва въпросът – какво най-много се харесва на българския потребител? Според същото проучване, 77% следват инфлуенсъри, които им дават полезни съвети (като интересни дестинации за пътуване, съвети за грим и мода, семеен живот и други), а 76% твърдят, че е много важно консумираното от тях съдържание да ги кара да се усмихват. По-голямата част от хората имат доверие на инфлуенсърите, които следват, и на продуктите и услугите, които препоръчват.
За хубаво или не, инфлуенсърите са тук и тепърва ще развиват себе си и занаята си – всички се надяваме към добро. Важно е винаги да се стремим да сме в крак с новото по света и у нас и това включва усвояването на тънкостите на инфлуенсър маркетинга.
Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата
Още: Полезни ли са наистина солните лампи? Трябва да знаете това!
Абсолютно възможно е и ти, скъпи читателю, да се вдъхновиш и да искаш да си инфлуенсър. Всички сме тук да ти кажем, че това е абсолютно ОК (дори и някой от ,,готините“ ти приятели да мисли обратното). Ето няколко съвета за прохождащи (и вече практикуващи) инфлуенсъри:
- Намери темата, която те вдъхновява, дори тя да е по-нишова (вместо само ,,мода“ заложи на ,,мода с дрехи втора употреба“; или вместо само ,,готвене“ - ,,готвене в каравана“).
- Създай канали в социалните мрежи в зависимост от темата ти (ако е гейминг – най-подходящи биха били YouTube и TikTok; ако е лайфстайл - Instagram).
- Определи целевата си аудитория – дали това са тийнейджъри, майки, професионалисти в дадена сфера (в коя?), млади хора, които обичат да се забавляват и т.н.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 10 често срещани капана при пазаруване на Черен петък и как да ги избегнем
Според същото проучване, най-много от потребителите в социалните мрежи са на възраст между 18-29 години, живеят в София или в по-големи градове в страната и имат висше образование. Това подсказва, че инфлуенсърите си имат интелигентна публика и нейните предпочитания не бива да се пренебрегват.
4. Каквото и да е съдържанието ти, бъди автентичен – това е едно от най-ценените и търсени качества в инфлуенсъри както от потребители, така и от брандове. Усмихни ги, създай им добро настроение, препоръчай им продукти и услуги, които самият ти интегрираш във всекидневието си и никога, ама НАИСТИНА НИКОГА, не прави голямата грешка да препоръчваш продукти на два или повече конкурентни бранда.
Лесно е да подходим с пренебрежение към професията ,,инфлуенсър”, но както казват някои: ,,много правилно са се ориентирали хората” - правят това, което обичат, имат творческа свобода и нерегулирано работно време, достигат до много очи и сърца и успяват да монетизират популярността и труда си превъзходно. И както стана ясно – могат да бъдат най-силния двигател на една бранд кампания. Поради тази причина, проучвания като това на MSL Sofia са важни и основополагащи за разбирането на индустрията и имплементирането на тези знания в нашата професионална и социална среда.
Цялото проучване може да откриеш на influence.msl.bg.
MSL е част от Publicis Groupe и e една от най-големите мрежи за в света. Агенцията се специализира в създаването на въздействащи PR кампании, за да постигне ефективни резултати за бизнеса и хората.