Прането е едно от онези задължения, които или обичате, или ненавиждате. Докато миризмата на свежото пране е толкова успокояваща, колкото прясно изпечения хляб и току-що окосената трева, идеята да прекарвате часове в пране и гладене обикновено е непривлекателна.
Още: На каква температура трябва да перете бельото си, за да премахнете бактериите
И да, уредите, които пестят време, са голям бизнес в съвременния свят, но има един въпрос, на който те не могат да отговорят: „Колко често трябва да пера дрехите си?“ Често задаваният в интернет въпрос разкрива, че има много неясноти около това кога да перете любимите си дрехи, затова събрахме удобно ръководство, за да знаете отговора.
Кърпи за съдове
Ще ви бъде простено, ако си мислите, че кърпите за съдове и гъбите ви са чисти, като се има предвид, че редовно се обливат с антибактериален спрей и сапунена пяна, но всъщност е точно обратното. Те могат да се превърнат в развъдник на бактерии като Ecoli, тъй като кърпите често остават влажни и захабени, създавайки благоприятна среда за микробите. Винаги ги изпирайте старателно след всяка употреба, като не забравяте да изплакнете старата храна, и сменяйте кърпата с нова веднъж седмично, за да сте в безопасност. Поставете ги заедно с постелката за баня при кърпите и ги изпирайте всяка седмица - ще бъдат като нови. Съвет: Добре е да се уверите, че кърпите са сухи, преди да ги хвърлите в коша за пране, защото в противен случай те ще предизвикат миризма у дрехите ви.
Спално бельо
Веднъж седмично или на всеки три седмици - изглежда, че всеки има различно мнение за това колко често трябва да перете чаршафите си. Повечето експерти по хигиена обаче са съгласни, че чаршафите и другото спално бельо трябва да се перат всяка седмица, при горещ цикъл (или още по-добре при цикъл с пара, ако имате такъв), за да се отървете от бактериите. Като се има предвид, че те са в контакт с кожата ви в продължение на осем часа на нощ (ако имате късмет), този цикъл на пране изглежда разумен, дори само за да се премахнат следите от пот, слюнка, мъртви кожни клетки и всякакви продукти за грижа за кожата. Ако е възможно, изсушете чаршафите си. Това е по-добре за околната среда, а ултравиолетовата светлина също ще помогне за отстраняването на всякакви бактерии. Що се отнася до другите постелки, препоръчително е да перете завивките поне два пъти годишно, а възглавниците - на всеки два месеца. Повечето от тях могат да се перат в пералня, но първо проверете етикетите за поддръжка, в случай че са предназначени само за химическо чистене.
Хавлии за баня
Ако се оставят да изсъхнат правилно, кърпите за баня не е необходимо да се перат повече от веднъж седмично. Кърпите за ръце, от друга страна, се използват по-често и трудно се проветряват и остават сухи, което означава, че в идеалния случай трябва да се сменят с нови на всеки два до три дни. Когато ги перете, не бързайте с перилния препарат, като използвате минимално количество, и пропуснете омекотителя. Това ще помогне да запазите влакната меки и пухкави, а също така изберете по-топъл режим на пране.
Дънки
Това е вечният въпрос за стила: Трябва ли изобщо да перете дънките си? Почитателите на дънките биха казали, че не - или поне не често - а от здравословна гледна точка микробиолозите са съгласни, че няма да се разболеете, ако държите любимия си чифт дънки далеч от пералнята. Въпреки това е препоръчително да се придържате към това общо правило: Обърнете дънките наобратно и ги перете на студено пране/изплакване на всеки пет носения, за да не избледнеят, а да останат чисти и прилепнали.
Спортно облекло
Разбираемо е, че всичко, което носите, за да се изпотите, трябва да се добави към следващото пране (или дори да се изпере самостоятелно, ако е силно замърсено). Въпреки това, ако предпочитате да тренирате малко, например йога, или да се разхождате из квартала, вероятно можете да използвате клиновете и спортния комплект до две носения. Като оставим настрана спортното облекло, не забравяйте също така да перете или избърсвате спортната си чанта на всеки четири седмици.
Още: Лекар: Това е оптималният период за смяна на спалното бельо
А как да поддържате пералнята си чиста? Препоръчва се веднъж месечно да използвате смес от оцет, сода бикарбонат и вода като „перилен препарат“. Пуснете машината на празен цикъл с гореща вода и така ще запазите свежестта й. Много от по-новите машини вече разполагат с цикъл за почистване на барабана, който ще ви подскажат да използвате, когато е време за освежаване.