“Никой не е по-голям от хляба” гласи популярна българска поговорка.
Хлябът е свещен и отношението към него трябва да е специално. В миналото във всеки дом се меси хляб. Често той е единствената храна на трапезата. Днес съществуват многобройни видове хляб и понякога ни е трудно да се ориентираме каква е разликата и кой вид да изберем.
По света има около 500 вида хляб. Ето колко от тях се срещат в България:
Бял хляб
Най-разпространен е т.нар. “бял хляб”. Под това название обикновено се имат предвид всички видове хляб, произведени от бяло пшенично брашно.
Но името “бял хляб” е името на хляб, официално утвърден от Българската агенция за безопасност на храните. Съгласно този стандарт от 2011 г. бял хляб се произвежда от “брашно пшенично бяло, дрожди хлебопекарни, готварска сол, питейна вода и технологични добавки (при необходимост), произведен по технологията посочена в Утвърдения стандарт и предназначен за директна консумация”.
Хляб “бял” се произвежда в едно качество.
В същия стандарт има и конкретни изисквания за производствения процес и начина на съхранение на хляба.
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
Най-честите заблуди за видовете ХЛЯБ
Хляб “Добруджа”
Същият стандарт определя и изискванията за производство на хляб “Добруджа”, който се прави от брашно “Добруджа”. “Добруджа” също е бял хляб, но с по-високо качество на брашното откъм пепелни вещества. Белият хляб се прави предимно с брашно тип 500, а хляб “Добруджа” с тип 750.
Черен (пълнозърнест) хляб
Прави се от брашно, получено от изцяло смлени зърна без да се разделя на фракции.
Това е един от най-полезните видове хляб. Съдържа много витамини и минерали, защото се прави от брашно с всички части на зърното. Разбира се, ако в него няма добавени подобрители, стабилизатори и консерванти. Помага да се отървем от запека, а редовната консумация предпазва от рак на дебелото черво. Черният хляб забавя придвижването на храната, което ни кара да се чувстваме по-сити за по-дълго време.
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
Ръжен хляб
Друг полезен за здравето хляб е ръженият. Съдържа около 20% по-малко калории и 4 пъти повече влакна от обикновения бял хляб. В него има повече фибри и повече растителни влакнини. Тъй като не съдържа пшеница, ръженият хляб не подува корема и не създава усещане за дискомфорт. Препоръчва се при анемия, тъй като в него има 30% повече желязо, 2 пъти повече калий и 3 пъти повече натрий от обикновения хляб.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
Как лесно да приготвим здравословен хляб у дома
Грахам
Произвежда се от брашно тип Грахам. Този хляб има специфични качествени показатели, които се дължат на повишеното съдържание на растителни влакнини (трици). Те определят и благоприятното действие на хляба, което се изразява в засилване на перисталтиката на стомашно-чревния тракт.
Хляб от ечемик
Ечемикът е много полезен за намаляване нивата на кръвната захар и холестерола. Осигурява нужната дневна доза фибри, полезни за храносмилателната система, против запек, при стомашни болки. Има висока хранителна стойност, по-ниско съдържание на глутен от обикновения хляб. Ечемикът по-често е част от състава на някои видове хляб.
Овесен хляб
Друг полезен хляб е този от овес. Той е отличен източник на сложен въглехидрат, който захранва тялото за дълго време. Съдържа и достатъчно фибри, полезни за поддържането на здрава храносмилателна система.
Лекар посочи опасните последици от отказа на хляба
Хляб от ленено семе
Лененото семе е чудесен източник на калий, селен и манган. Хлябът се приготвя от брашно от смляно ленено семе, което нормализира пулса, предотвратява втвърдяване на артериите и кръвни съсиреци и намалява риска от инфаркт и инсулт при хора с диабет и сърдечно-съдови заболявания.
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Царевичен хляб
В някои страни царевицата е основен източник при производство на хляб. Там първоначално царевицата се вари дълго в алкална вода, обелва се и се мели на брашно. При този процес, съдържащият се в царевицата витамин РР може да бъде усвоен от организма. В страни, в които по-рядко се консумира царевица (като България) царевицата се мели на брашно по стандартния начин.
Тостерен хляб
Мек и пухкав хляб, предварително нарязан на филии. Приготвя се от пшенично брашно, обикновено или сухо мляко, мазнини, сол, захар. За да се постигне голяма пухкавост чрез високо съдържание на яйчен белтък, глутен и млечен белтък, обикновено формата му е квадратна.