Добре известно е, че плодовите и зеленчуковите сокове са полезни за нашето здраве. Един от тях, по-специално доматеният сок, се счита за изключително здравословен.
Почти всяка здравословна диета включва пиенето на полезни сокове в по-малки или по-големи количества. Ключът е, че те трябва да са продукти, съставени изцяло от естествени съставки, без излишни добавки за подобряване на вкуса или текстурата.
Доматен сок: свойства. За какво помага?
Отдавна се твърди, че доматеният сок подпомага функционирането на организма ни. Той е много мощен антиоксидант, богат на витамини и минерали като калций, магнезий и най-вече калий.
Този сок спомага за понижаване на кръвното налягане и нивата на холестерола, като по този начин намалява риска от сърдечни заболявания, усложнения, свързани с хипертонията и атеросклероза.
Този продукт, благодарение на високото си съдържание на витамини С, А или К, може да укрепи имунитета, да намали вероятността от рак, да стимулира производството на червени кръвни клетки и да регулира киселинно-алкалното равновесие. Магнезият и калцият, от своя страна, подобряват функционирането на нервната система, намаляват чувството на умора и ускоряват регенерацията на мускулите.
Какво се съдържа в доматения сок?
Витамин А, витамин С, витамин К, калий, калций и магнезий.
След проучване, хората, които са имали проблеми с хипертонията и прекомерно високия холестерол, пиейки доматен сок, успяват да подобрят резултатите си.
Правилна диета при висок холестерол
Доматен сок и черен дроб
Въпреки че учените се фокусират основно върху връзката между доматения сок и кръвното налягане, продуктът показва положителни ефекти и върху други органи на нашето тяло, като черния дроб и бъбреците. Доматеният сок подобрява функцията на черния дроб и бъбреците благодарение на съдържанието на хлор и сяра.
Полезен ли е доматеният сок? Има едно важно условие
Благоприятното въздействие на доматения сок върху човешкия организъм е потвърждавано научно многократно. Авторите на проучванията обаче всеки път наблягат на един важен аспект. Всички анализи са проведени със сок без сол!
За съжаление солта е много често срещана добавка в доматените сокове. Тя трябва да подобри вкуса и да балансира киселинността, идваща от основната съставка. Както е добре известно обаче, солта допринася за много болести, включително хипертония и сърдечни заболявания. Затова е парадоксално, че пиенето на големи количества доматен сок със сол може да причини повече вреда, отколкото полза.
Как да подобрите стойностите при висок холестерол?
Доматен сок: по колко да пием на ден? Трябва ли да се пие вечер или на празен стомах?
Доматите могат да подкиселят стомаха и в излишък могат да доведат до неприятни последици под формата на болки в корема, свръхкиселинност, рефлукс. Затова е най-добре да регулирате подходящото количество за себе си.
Минималното и най-често препоръчвано количество е една чаша дневно. Най-добре е да я пиете сутрин, дори вместо сутрешното си кафе, за да могат всички хранителни вещества и витамини да се усвоят лесно.
Как се прави доматен сок? Ето една проста рецепта
Доматеният сок е широко достъпен и евтин продукт. Можем да го купим в почти всеки магазин за хранителни стоки. Тези, които намираме по рафтовете обаче, обикновено съдържат голямо количество сол. По-здравословна алтернатива е да приготвяме сока сами. Тогава можем сами да контролираме колко сол и захар да добавим на вкус. Малките количества от тях не би трябвало да навредят, стига да нямаме някакви противопоказания.
Тези, които имат проблеми със захарта, могат да я заменят с естествени подсладители. Важно е обаче преди всичко сокът ни да е годен за пиене.
Приготвяне на доматения сок:
Доматите се попарват, обелват се от кората, нарязват се на филийки и се отстраняват семките. След това ги сложете в тенджера, залейте с вода, добавете подправките и варете около 45 минути. Накрая цялата смес може да се прекара през сито, за да се отстрани сокът от семките. За да бъде продуктът по-дълготраен, той може да се пастьоризира.
Да ви е сладко!
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.