Въпросът как, уважаеми дами, да поддържате свежестта и красотата на своята кожа няма еднозначен отговор. От една страна, са ежедневните процедури, свързани с почистването на лицето, ексфолиране и хидратиране на кожата, поставяне на маски и пачове, употреба на кремове и серуми…
Още: Ползи от морската вода за тялото
От друга страна, е осъзнаването, че нищо от горното не може да има пълноценен ефект за поддържане на свежа и млада кожа, без тъмни петна, зачервявания, бръчици и сухота, ако на организма не бъде осигурен приема на цяла гама от витамини стабилизиращи във всяко отношение ефективната обмяна на веществата в тялото.
При това, най-подходящо да се погрижите за своята красота е да приемате комбинирано витамините под формата на: разнообразни хранителни продукти, хранителна добавка или/и съставка от вашата козметика.
Ето кои са въпросните витамини (подредени в азбучен ред), в какво се състои позитивната им роля и в какви храни ще ги откривате.
Още: Ползи от чугунената тенджера и защо повече няма да искате да я смените
Още: Масло от рапица ползи и вреди
Витамин А – важен е за създаването и възстановяването на кожни клетки, предпазва ги и от възпаления; също така укрепва функцията на зрението и подобрява състоянието на имунната система, докато неговата липса провокира поява на екземи. Съдържа се в най-разнообразни храни: зелени листни зеленчуци, оранжеви и жълти зеленчуци, сладки картофи и моркови, домати, плодове, млечни продукти, риба и черен дроб.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Списък с храни за качване на килограми
Още: Какви са ползите от четенето на книги, които не са за подценяване
Лекар: Тези витамини НЕ ТРЯБВА да се смесват, стават отровни за тялото
Водноразтворимият витамин В5 (пантотеновата киселина) спомага за регулирането на физиологичните процеси в тялото и по-специално, за регенериране на увредена структура на кожата и увеличаване на нейната еластичност като по този начин я поддържа здрава и красива; позитивен и ефектът му за растежа на косата и снижаване на косопада. Присъства в растителни и животински храни, като яйца, месо, риба, морски дарове, зеленчуци, бобови растения, зърнени култури и мляко.
Витамин В12 – необходим е за нормалното функциониране на сърдечносъдовата ни система и зареждане на организма с необходимата ежедневна енергия. Освен това, подобрява състоянието на ноктите, косата и кожата.
Още: Храни полезни за храносмилането, които да хапваме
Още: Има ли всъщност ползи от лечебното гладуване
Витамин С – осигурява здравословно функциониране на кожа, зъби, нокти и стави, тъй като активно подпомага за синтезирането на колаген в организма, което води до уплътняване на костите – процес с особена важност при жените над 50 годишна възраст. Има депигментиращо и хидратиращо действие върху кожните клетки, комбинирано с мощни антиоксидантни свойства. Съдържа се в листните зеленчуци и широка гама плодове, от които касисът и кивито са най-богатите.
Витамин D – важен е за скелетно-костната, невромускулната и имунната системи; полезен е и за поддържане на кожата свежа и красива. Присъства неизменно в всякакви видове мазни риби (сьомга, туна), натуралните сирена, говеждия черен дроб.
Витамин Е – има антиоксидантни свойства и участва в защитата на кожните клетки от вредната слънчева радиация. Поддържа тялото в добро състояние и забавя стареенето. Набавя се като хранителна добавка или/и редовна консумация на: царевично масло, бадеми, лешници, фъстъчено масло, слънчогледови семки и пшеничен зародиш.
Витамин К – спомага за възстановяване от травми и рани, синини и след оперативна намеса; ограничава също така и появата на стрии; белези; тъмни петна; тъмни кръгове около очите. Набавя се като хранителна добавка или, най-често, чрез консумиране на кейл (къдраво зеле), както и на спанак, зеле и зелен фасул.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.