Ако обичате да танцувате на музика, тогава този метод определено ще ви хареса. Според невролозите, правилното мислене при слушане на музика е ключът към подобряване на мозъчната функция.
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
Някои хора не могат да живеят и ден без музика: те носят слушалки със себе си навсякъде и ги слагат при всяка възможност, в градския транспорт или докато вървят. Но самото слушане на музика доставя само удоволствие, ако уловите нейния ритъм, това ще помогне за увеличаване на мозъчната активност.
Група невролози от Япония проведе проучване, което изследва как ритмичната музика може да повлияе на мозъка. Експертите се фокусираха върху музикални жанрове, които отговарят на определението за груув ритъм.
Още: Забравянето е признак на висока интелигентност
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
Groove е ритмично усещане в музиката, създадено от свиренето на барабанисти, китаристи и кийбордисти. В популярната музика груувът се разглежда в следните жанрове:
- салса
- фънк
- рок
- фюжън
- соул
- суинг
Учените проследили представянето на хора, които слушат ритмична музика по време на кардио тренировка. Експериментът показал, че ритъмът стимулира активността на префронталния кортекс, подобрявайки когнитивната функция! В същото време активността е видима след 3 минути.
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
Още: Знаете ли как се прави екстракт от розмарин
Но има едно важно условие: трябва да уловите ритъма, за да синхронизирате движенията си с него. Това работи чудесно по време на тренировка. Можете да скачате или правите лицеви опори под ударите на барабана; тялото ви ще започне да отброява необходимото време.
Още: От колко сън се нуждаете за здравето на мозъка?
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Този трик, между другото, се използва от някои компании, които пишат планове за групови тренировки: музиката е ясно синхронизирана с движенията, а самите упражнения се повтарят в определен ред. Ето защо, ако в главата се появи объркване от умора, тялото рано или късно ще хване ритъма и ще влезе в желания цикъл.
Според невролози, можете наистина да хванете ритъма само ако наистина се наслаждавате на музиката. Логиката тук е проста: мозъкът ще има повече стимули да се потопи в мелодията възможно най-добре, да улови същото чувство за ритъм и да започне да се движи в ритъма.
Трябва да се отбележи, че тези участници, които само се опитали да уловят ритъм, показали по-ниски резултати от мозъчната активност. Така че не се опитвайте да се насилвате. Намерете мелодията, под която ръцете и краката ви започват да се движат сами, и започнете да правите всякаква физическа дейност, като чистене или танци у дома.
Между другото
Някои мелодии могат да ви заредят с енергия, докато други могат да ви изпълнят с тъга. Учени от университета в Турку са уверени, че музиката може да се усети директно в тялото.
Източник: "Д-р Питер"
Още: Почистването на дома може да повиши интелигентността: Ето как