Българите са едни от най-изявените производители на домашен алкохол. Винената напитка е сред най-обичаните и предпочитани и трапезата няма как да бъде завършена без нейното присъствие.
Още: Всичко, което трябва да знаете за малиновите кетони, ако искате да отслабнете до лятото
За направата на вкусно вино се използват най-различни сортове грозде, както и комбинация между тях. Понякога обаче колкото и старание да влагаме, крайният резултат съвсем не е това, което сме очаквали.
Самата процедура не е никак сложна и ако имате желание и време можете сами да минете през нея, без да притежавате някакви завидни винарски умения. Съществуват обаче няколко фактора, които могат да допринесат за това накрая виното да накиселява – нещо, което консуматорите категорично не харесват.
Как да си направите домашно вино?
Най-напред е нужно да подберете правилните сортове грозде. Ако си набавяте плода от пазара, може да помолите да ви го смелят на място. Има търговци, които разполагат със специални машини, които да ви отменят.
Още: Защо се появяват сиви петна по дрехите след пране?
6 начина да направите виното по-вкусно
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Домашна маска с грейпфрут - възвръща блясъка на лицето, премахва акне и пигментни петна
Получената смес се изсипва в бидони. Трябва да прекара известно време на тъмно и прохладно място. За предпочитане е това да бъде мазе. Точно в този момент трябва да се включите и вие, за да не стане виното кисело.
Задължително премерете неговата захарност. Тя следва да бъде около 22-24-25%. В случай, че е по-ниска, ще се наложи да добавите захар и по този начин ще избегнете появата на кисел вкус.
Със сладката съставка обаче не бива да се прекалява, защото след консумация махмурлукът е много неприятен.
Още: Събуждане с лекота: Съвети за по-добро начало на деня
В случай, че захарността е много висока, следва да се добави вода, за да може да се балансира нейната стойност.
Друга специфика, свързана с направата на домашно вино, е бъркането. Трябва да го правите всеки ден, докато не започне да се избистря и не дойде време за претакане. Бъдете подготвени за кисел вкус, докато протича процеса по ферментация. Това не бива да ви тревожи.
Ако обаче сте спазили всички насоки и нямате обяснение защо въпреки това виното продължава да киселее, се препоръчва добавяне на 1,5 г на литър окислител – калциев карботат. Той със сигурност ще заличи киселите нотки.
Придържайте се към тези съвети и сме сигурни, че ще останете доволни от резултата накрая!