Балансираната и здравословна диета е от съществено значение за състоянието на такъв важен орган в човешкия организъм като бъбреците.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Ето какво ни обяснява диетологът д-р Сандро Фераж.
Една от главните функции на бъбреците е да прочистват и филтрират кръвта. По тази причина грижата за храненето и правилната диета е твърде важна за тяхното здраве и функциониране. Много фактори могат да причинят усложнения в дейността на бъбреците и, като негативно следствие от тях, развитие на бъбречни заболявания.
Сред най-важните фактори за здравето на бъбреците е именно хранителното меню - защото много продукти може да причинят заболявания, а други помагат за предотвратяването им.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Храни, полезни за здравословното състояние и правилното функциониране на бъбреците
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
1. Чесън
Спомага за предотвратяване на неразположения, които причиняват бъбречна недостатъчност. Наред с други предимства, чесънът или, както народът ни го нарича още - „бял лук“, има диуретични свойства, тоест, улеснява безпроблемното отделяне и извеждане на урината от организма.
2. Ябълки
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Те улесняват предотвратяването на бъбречна дисфункция и подобряват дейността на бъбреците при хората, които вече са развили усложнения и са в режим на болнично лечение.
3. Диня
Изобилното количество вода в динята подобрява здравето на бъбреците. При това, тя има депуративни (прочистващи) свойства, които спомагат за почистване на бъбреците и предотвратяването на инфекции в тяхната зона.
4. Джинджифил
Джинджифилът е термогенен (изгарящ мазнините) продукт, който демонстрира антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, улеснява бъбречната функция, възстановява бъбречните тъкани. Предотвратява възпаления в околобъбречната зона и образуването на камъни в бъбреците.
7 начина да поддържате бъбреците си здрави
5. Червени чушки
Червените пиперки, както ги наричат понякога, са богати на хранителни вещества и на витамин С. Също, както джинджифила, са термогенни и подсилват дейността на бъбреците.
6. Череши
Те поддържат правилното функциониране на бъбреците. Нещо любопитно: чаят от техните дръжки спомага за разрушаване на бъбречни камъни.
7. Лимони
Спомагат за предотвратяване на образуването на бъбречни камъни и разтварят минералите в бъбреците.
8. Зехтин
Активно улеснява дейността на бъбреците.
9. Целина
Този зеленчук е богат на вода и има диуретични свойства. Плюс това, допринася за повишено производство на урина и прочистване на бъбреците.
10. Лук
В лука се съдържат достатъчно вода и минерали, богат е на антиоксиданти, полезни за органи като бъбреците и сърцето. Свойствата на лука също помагат за регулиране на метаболизма и елиминиране на токсините, от които организмът не се нуждае и трябва да бъдат изведени от него.
Тези 5 храни са гарант за здрави бъбреци
Храни, които влияят увреждащо на бъбреците
Както съществуват храни, които подобряват работата на бъбреците, така има и такива, които може да увредят тези органи. Например, диетолозите предупреждават, че храните, богати на пурини, претоварват бъбреците. Такива са червено месо и колбаси, риби от типа на сардини и аншоа, алкохолни напитки - най-вече бира. Прекаленото консумиране на храни, богати на белтъчини, е вредно – например, яйца; също така, да повторим за месо и риба по принцип, а не само червеното месо и отделни видове риба.
Вреден още е и излишъкът на сол. Докато самата сол е от съществено значение за човешкия организъм, консумацията й в прекалени количества принуждава бъбреците да задържат повече вода, за да я разреждат.
Безалкохолни напитки: има риск да създадат благоприятни условия за камъни в бъбреците особено, ако се пият в твърде големи количества.
Млечни изделия: прекомерната консумация на такива продукти засилва отделяне на калций в урината. Това заплашва с риск от формиране на камъни в бъбреците - главно в случаите, когато вече има предразположеност към поява и задълбочаване на този проблем.
Кофеин: увлечението в прекалената консумация на кофеинови продукти засилва риска от образуване на камъни в бъбреците поради активното диуретично въздействие върху организма.
Внимание! Статията има само информативен, а не упътващ или препоръчителен характер. Винаги търсете компетентен медицински специалист!