В една здрава връзка всичко работи. Разбира се, може да не сте съгласни от време на време или да срещнете други неравности по пътя. Все пак вие обикновено вземате решения заедно, открито обсъждате всички възникнали проблеми и искрено се наслаждавате на компанията си.
Токсичните връзки са друга история. В една нездравословна връзка може постоянно да се чувствате изцедени или нещастни, след като сте прекарали време с партньора си, според терапевта за връзки Jor-El Caraballo. Това може да означава, че някои неща трябва да се променят.
Може би връзката вече не се чувства приятна, въпреки че все още обичате партньора си. По някаква причина изглежда, че винаги се търкате по грешния начин или не можете да спрете да спорите за дребни проблеми. Може дори да се страхувате да ги видите, вместо да го очаквате с нетърпение, както сте правили в миналото.
Какви са признаците на токсична връзка
Когато сте в токсична връзка, може да не ви е лесно да забележите червените знамена. Можете също така да забележите някои от тези признаци в себе си, партньора си или самата връзка.
Липса на подкрепа
Здравите взаимоотношения се основават на взаимното желание другият да успее във всички области на живота. Но когато нещата станат токсични, всяко постижение се превръща в състезание.
Накратко, времето, което прекарвате заедно, вече не е положително. Не се чувствате подкрепени или насърчени и не можете да им се доверите, че ще се появят вместо вас. Вместо това може да останете с впечатлението, че вашите нужди и интереси нямат значение; те се интересуват само от това, което искат.
Токсична комуникация
Вместо любезност и взаимно уважение, повечето ви разговори са изпълнени със сарказъм или критика и подхранвани от презрение – предсказател за развод.
Хващате ли се да правите злобни забележки към вашите приятели или членове на семейството? Може би повтаряте това, което са казали подигравателно, когато са в друга стая. Може дори да започнете да избягвате обажданията им, само за да си починете от неизбежните спорове и враждебност.
Завист или ревност
Въпреки че е напълно добре да изпитвате малко завист от време на време, Карабало обяснява, че това може да се превърне в проблем, ако завистта ви пречи да мислите положително за успехите на партньора си.
Същото важи и за ревността. Да, това е напълно естествена човешка емоция. Но когато води до постоянни подозрения и недоверие, това може бързо да подкопае връзката ви.
Контролиране на поведението
Вашият партньор пита ли ви къде сте през цялото време? Може би те се дразнят или дразнят, когато не отговаряте незабавно на текстови съобщения или ви пишат многократно, докато не го направите.
Тези поведения може да произтичат от ревност или липса на доверие, но могат също така да предполагат нужда от контрол - и двете могат да допринесат за токсичността на връзката. В някои случаи тези опити за контрол могат също да предложат злоупотреба (повече за това по-късно).
Негодувание
Задържане на злоба и оставянето им да натрупат чипове в интимността.
С течение на времето разочарованието или негодуванието могат да се натрупат и да направят по-малката пропаст много по-голяма.
Обърнете внимание дали сте склонни да отглеждате тези оплаквания тихо, защото не се чувствате в безопасност да говорите, когато нещо ви притеснява. Връзката ви може да бъде токсична, ако не можете да се доверите на партньора си да изслуша вашите притеснения.
Нечестност
Откривате, че постоянно измисляте лъжи за местонахождението си или с кого се срещате - независимо дали това е, защото искате да избегнете прекарването на време с партньора си или се притеснявате как ще реагират, ако им кажете истината.
Модели на неуважение
Менли казва, че хроничното закъснение, небрежното „забравяне“ на събития и други поведения, които показват неуважение към вашето време, са червени знамена.
Имайте предвид, че някои хора може да изпитват трудности при съставянето и спазването на планове навреме, така че може да е от полза да започнете с разговор за това поведение. Ако не е умишлено, може да забележите известно подобрение, след като обясните защо ви притеснява.
Отрицателно финансово поведение
Споделянето на финанси с партньор често включва известно ниво на съгласие за това как ще харчите или спестявате парите си. Въпреки това не е непременно нездравословно, ако единият партньор реши да харчи пари за предмети, които другият партньор не одобрява.
Въпреки това може да бъде токсично, ако сте се споразумели за вашите финанси и един партньор последователно не спазва това споразумение, независимо дали чрез закупуване на скъпи артикули или теглене на големи суми пари.
Постоянен стрес
Обикновените житейски предизвикателства - болест на член на семейството или загуба на работа - могат да създадат напрежение във връзката ви, разбира се. Но да се намирате постоянно на ръба, дори когато не сте изправени пред стрес от външни източници, е критичен индикатор, че нещо не е наред.
Този продължаващ стрес може да окаже влияние върху физическото и психическото здраве и често може да се чувствате нещастни, психически и физически изтощени или като цяло неразположени.
Игнориране на вашите нужди
Да се съгласявате с каквото иска партньорът ви да направи, дори когато противоречи на вашите желания или ниво на комфорт, е сигурен признак за токсичност, казва клиничният психолог Каталина Лоусин, д-р.
Кажете, че са планирали ваканция, за да ви изведат извън града на рождения ден на майка ви. Но когато те попитаха кои дати са удобни, ти подчерта, че всички дати са подходящи - стига да не си пропуснал рождения ден на майка си на 17-ти.
8 знака, че сте отрасли в токсично семейство
Липса на грижа за себе си
Може да се оттеглите от хобитата, които някога сте обичали, да пренебрегнете здравето си и да пожертвате свободното си време. Това може да се случи, защото нямате енергия за тези дейности или защото партньорът ви не одобрява, когато правите каквото си искате.
Надявайки се на промяна
Може да останете във връзката, защото си спомняте колко много се забавлявахте първоначално. Може би си мислите, че ако промените себе си и действията си, те също ще се променят.
Възможно ли е да се коригира токсична връзка
Много хора приемат, че токсичните връзки са обречени, но това не винаги е така.
Решаващият фактор? И двамата партньори трябва да искат да се променят. Ако само един партньор е инвестиран в създаването на здрави модели, за съжаление има малка вероятност да настъпи промяна.
Няколко признака, че може да успеете да решите нещата заедно:
Приемане на отговорност
Ако вие и вашият партньор знаете, че връзката ви се бори и искате да я подобрите, вие сте на прав път.
Менли добавя, че признаването на минали поведения, които са навредили на връзката, е жизненоважно и от двете страни. Отразява интерес към самосъзнание и самоотговорност.
С други думи, и двамата партньори трябва да приемат своята роля в приноса към токсичността, от негодувание до ревност до неизказване на притеснения и разочарования.
Желание за инвестиране
Вие и вашият партньор желаете ли да инвестирате в подобряване на връзката? Това е добър знак.
Това може да се прояви чрез интерес към задълбочаване на разговорите или отделяне на редовни блокове от време за прекарване на качествено време заедно.
Преминете от обвиняване към разбиране
Ако и двамата можете да насочите разговора далеч от обвиненията и повече към разбиране и учене, може да има път напред.
Например, вместо да кажете „Ти си виновен“ или „Винаги правиш XYZ“, можете да опитате „Мисля, че не се разбрахме добре, така че нека опитаме отново“ или „Разбирам защо се чувстваш стресиран и разстроен — как можем да работим върху това заедно?“
Тези комуникационни техники могат да помогнат.
Отвореност към външна помощ
Понякога може да имате нужда от помощ, за да върнете нещата в правилния път чрез индивидуално консултиране или консултиране на двойки.
Не е срамно да получите професионална помощ за справяне с последователни проблеми във връзката. Понякога не можете да разберете всичко, което допринася за токсичността във връзката, а консултантите по връзките са обучени да предлагат неутрална гледна точка и безпристрастна подкрепа.
Те могат също така да ви научат на нови стратегии за адресиране и разрешаване на конфликти, което улеснява създаването на по-здравословни модели, които остават в сила.
Как можете да продължите напред
възстановяването на токсична връзка ще отнеме време, търпение и усърдие.
Това е особено вярно като се има предвид, че повечето токсични връзки често възникват в резултат на дългогодишни проблеми в настоящата връзка или в резултат на неразрешени проблеми от предишни връзки.
Не се спирайте на миналото
Разбира се, част от възстановяването на връзката вероятно ще включва справяне с минали събития. Но това не трябва да бъде единственият фокус на вашата връзка напред.
Устоявайте на изкушението постоянно да се връщате към негативни сценарии, тъй като това може да остави и двама ви напрегнати, разочаровани и да се върнете оттам, откъдето сте започнали.
Гледайте на партньора си със състрадание
Когато откриете, че искате да обвинявате партньора си за всички проблеми във връзката, опитайте се да направите крачка назад и да погледнете потенциалните мотиватори зад тяхното поведение.
Тези предизвикателства не извиняват лошото поведение, но могат да ви помогнат да разберете по-добре откъде идва.
Имайки предвид и вашите собствени приноси. Склонни ли сте да се отдръпнете, когато сте разстроени, вместо да споделите притесненията си? Критикувате ли партньора си, ако не върши домакинската работа по начина, по който предпочитате? Тези навици също могат да играят роля.
Практикувайте здравословна комуникация
Обърнете специално внимание на това как говорите помежду си, докато поправяте нещата. Бъдете нежни един с друг и се опитайте да избегнете сарказъм и дори леки удари.
8 знака, че приятелството ви е токсично и разрушително
Също така, използвайте изявления „Аз“, особено когато обсъждате проблеми във взаимоотношенията.
Например, вместо да кажете: „Ти не ме слушаш какво ти говоря“, можеш да кажеш: „Чувствам се наранен, когато извадиш телефона си, докато говоря, защото това ми създава впечатлението, че това, което казвам няма значение.”
Бъдете отговорни
И двамата партньори трябва да признаят своята роля в насърчаването на токсичността.
Това означава идентифициране и поемане на отговорност за вашите действия във връзката. Това също означава да се ангажирате да присъствате и да сте ангажирани по време на трудни разговори, вместо да избягвате тези дискусии или мислено да проверявате.
Задръжте място за промяната на другия
Не забравяйте, че нещата няма да се променят за една нощ. През следващите месеци работете заедно, за да бъдете гъвкави и търпеливи един към друг, докато растете
Токсичните комуникационни и поведенчески модели могат да пропукат и разядат основите на връзката ви, но не е нужно да стоите и да гледате как връзката ви с партньора ви се разпада.
Когато и вие, и партньорът ви искате да създадете промяна, терапевтът за взаимоотношения може да ви помогне да започнете да идентифицирате основните фактори, допринасящи за токсичността на връзката, и да изследвате здравословни, състрадателни подходи към комуникацията и решаването на проблеми.