Притеснявате се от постоянното чувство на тревожност? Има вероятност тялото ви да е подложено на стрес. А това не е добре.
Още: Тревожността е най-силна вечер - как да я преборим
Стресът увеличава риска от инсулти и сърдечни пристъпи
Стресът е интензивно натоварване на организма, дължащо се на неблагоприятни външни фактори. Негативните ситуации ни очакват навсякъде: у дома, на работа, на улицата, в транспорта... И ако стресът е постоянен и за дълго време, то на този фон в могат да се развият сериозни патологии, включително на сърцето и кръвоносните съдове.
Дългосрочният стрес може да причини сериозни здравословни проблеми, включително инфаркт и инсулт. Силните негативни емоции повишават нивото на хормоните на стреса, което води до стесняване и загуба на гъвкавост на кръвоносните съдове, повишаване на кръвното налягане и натоварване на сърцето.
Още: Сушите ли прането си на радиатора? Ето защо е опасно
Този симптом по време на хранене издава инсулт
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Орех пекан – какви са неговите невероятни ползи и свойства
Сърдечният ритъм се ускорява и сърцето бие „по-силно“. Ако силата, с която кръвта преминава през съдовете, е по-висока от нормалната, съдовете трябва да работят по-усилено, в резултат на което мускулният слой около съдовете се удебелява.
Под влияние на стреса може да се развие „синдром на разбитото сърце“ или стрес-индуцирана кардиомиопатия. Това е състояние, при което сърдечният мускул временно губи способността си да се съкращава, върхът на лявата камера се разширява и стената изтънява.
В резултат на това при тези, които се притесняват от нещо, има повишен риск от аритмия, исхемична болест на сърцето, инсулти, инфаркти.
Още: Кои са най-добрите адаптогени
Още: Тапас - по какво се различават тези испански мезета от нашите
Ето кои са признаците на инсулт и как да ги разпознаваме
Кой е особено застрашен?
По принцип сърдечните рискове при стрес са по-високи:
- при по-възрастните хора;
- ако вече са налице съпътстващи заболявания (инфаркт на миокарда, исхемична болест на сърцето, преходна исхемична атака (или инсулт), захарен диабет, хиперхолестеролемия;
- при пациенти с наднормено тегло и нездравословни навици;
- ако близки членове на семейството са имали инфаркт или инсулт.
Как да предпазим сърцето от стрес?
За да се преборите със стреса, е важно да водите здравословен начин на живот: да се храните правилно, да се откажете от вредните навици, да спите добре, да правите редовно физически упражнения. Също така е необходимо да се спазва режим на труд и почивка, за да може да се превключва на други дейности. Полезни ще бъдат дихателните упражнения, медитацията и йогата.
Важно е също така да се подлагате на редовни медицински прегледи, особено ако вече са установени нарушения (артериални увреждания, високо кръвно налягане, висок холестерол, хронични заболявания).