Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тази емоция увеличава риска от инсулти и инфаркти

10 юни 2024, 10:02 часа

Притеснявате се от постоянното чувство на тревожност? Има вероятност тялото ви да е подложено на стрес. А това не е добре.

Стресът увеличава риска от инсулти и сърдечни пристъпи

Стресът е интензивно натоварване на организма, дължащо се на неблагоприятни външни фактори. Негативните ситуации ни очакват навсякъде: у дома, на работа, на улицата, в транспорта... И ако стресът е постоянен и за дълго време, то на този фон в могат да се развият сериозни патологии, включително на сърцето и кръвоносните съдове.

Дългосрочният стрес може да причини сериозни здравословни проблеми, включително инфаркт и инсулт. Силните негативни емоции повишават нивото на хормоните на стреса, което води до стесняване и загуба на гъвкавост на кръвоносните съдове, повишаване на кръвното налягане и натоварване на сърцето.

Този симптом по време на хранене издава инсулт

Сърдечният ритъм се ускорява и сърцето бие „по-силно“. Ако силата, с която кръвта преминава през съдовете, е по-висока от нормалната, съдовете трябва да работят по-усилено, в резултат на което мускулният слой около съдовете се удебелява.

Под влияние на стреса може да се развие „синдром на разбитото сърце“ или стрес-индуцирана кардиомиопатия. Това е състояние, при което сърдечният мускул временно губи способността си да се съкращава, върхът на лявата камера се разширява и стената изтънява.

В резултат на това при тези, които се притесняват от нещо, има повишен риск от аритмия, исхемична болест на сърцето, инсулти, инфаркти.

Ето кои са признаците на инсулт и как да ги разпознаваме

Кой е особено застрашен?

По принцип сърдечните рискове при стрес са по-високи:

- при по-възрастните хора;

- ако вече са налице съпътстващи заболявания (инфаркт на миокарда, исхемична болест на сърцето, преходна исхемична атака (или инсулт), захарен диабет, хиперхолестеролемия;

- при пациенти с наднормено тегло и нездравословни навици;

- ако близки членове на семейството са имали инфаркт или инсулт.

Как да предпазим сърцето от стрес?

За да се преборите със стреса, е важно да водите здравословен начин на живот: да се храните правилно, да се откажете от вредните навици, да спите добре, да правите редовно физически упражнения. Също така е необходимо да се спазва режим на труд и почивка, за да може да се превключва на други дейности. Полезни ще бъдат дихателните упражнения, медитацията и йогата.

Важно е също така да се подлагате на редовни медицински прегледи, особено ако вече са установени нарушения (артериални увреждания, високо кръвно налягане, висок холестерол, хронични заболявания).

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес