Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Синузит с болки в очите - ето какво да направите, за да забравите за него!

28 ноември 2022, 12:22 часа

Синузитът е възможно да се появи при възрастни и деца след настинка или ринитна криза, тъй като защитната функция на носа е нарушена, което позволява на вирусите и/или бактериите да проникнат в синусите и да се размножават.

Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън

Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно

Ето мнението на д-р Матеуш Фара и д-р Марсио Нимайер: 

Инфекцията в синусите на лицето (синузит) твърде често се разпространява в съседни тъкани като клепачите и очната кухина, което причинява подуване на клепачите, свързано със затопляне, болка и локално зачервяване. Тези случаи се наричат преден или пресептален целулит.

Преборете синузита с тези елементарни домашни смеси

Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе

Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина

В по-тежките форми се констатират зачервени очи с ограничение на движението им, промяна в зрението, двойно виждане и по-изпъкнало око в орбитата му (проптоза). Тези по-тежки случаи се обозначават като орбитален или постсептален целулит.

Пресепталният целулит се лекува клинично, не изисква хоспитализация и се извършва по-внимателно наблюдение.

Обаче в случай на съмнение за орбитален целулит, пациентът трябва да бъде хоспитализиран, незабавно да се започне приложение на венозни антибиотици и да се направи томография на орбитите и синусите. Този преглед ще помогне за оценка на степента на инфекцията и определяне на начина на лекуване. Напълно е възможно да се наложи хирургично дрениране на орбитален абсцес.

Орбиталният целулит по правило се овладява, когато диагнозата и лечението са навременни. В тежките случаи забавеното лечение и недренираните абсцеси рискуват да предизвикат загуба на зрение и дори смърт - в зависимост от степента на инфекция на структури като мозъка и менингите (менингите представляват мембрани, които покриват мозъка). Синузитът може да засегне зрението и, ако не се лекува, да предизвика слепота.

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Завинаги ще забравите синузита, ако пробвате това

Внезапни промени в температурата, прекомерен прах или висока влажност – подобни климатични колебания са изключително благоприятни за развитие на синузит; или, както го наричат специалистите, риносинузит. Страдащите от проблема познават традиционните симптоми: главоболие, усещане за тежест в лицето, запушване или секреция от носа. Тези, които никога не са преминавали през такива проблеми, трудно си представят колко много такива, на пръв поглед неособено тежки, болестни състояния влияят върху ежедневието. Понеже често се бърка с други заболявания, които засягат горните дихателни пътища, болестта може да предизвика даже загуба на зрение, ако не се подходи към правилен начин на лечение.

Синузитът не подбира възрасти. Тази патология е често срещана при деца и зрели хора, може да изникне остро след настинка или криза на ринит (възпаление на лигавиците в носната кухина). Такива проблеми променят защитната функция на носа, позволявайки на микробите, които проникват в синусите, да се натрупват. Отделяният при патологията секрет е гъст и тъмен, появява се чувство за тежест в главата, особено в областта на лицето, а понякога се развива и треска.

Лекува ли се синузит и как?

Синузитът обикновено възниква като вирусен (лекува се без антибиотици) и бактериален (необходими са антибиотици). Ето защо е крайно важно да се консултирате с лекар-специалист, за да изберете най-подходящото лечение. При това, проследяването на процеса от лекаря също е важно - тъй като някои от провокираните усложнения могат да причинят възпаление и образуване на гной и секрет, достигащи до клепачите, очната ябълка и зрителния нерв, и да провокират дори по-сериозни проблеми, като слепота. Симптомите започват с подуване на клепачите, развиват се с много силно главоболие, зачервяване на очите, ограничаване на движението на очите и проптоза (излизане на окото извън орбитата). В тези случаи без отлагане трябва да се потърсят оториноларинголог и офталмолог за извършване на изследвания и преценка за необходимостта от спешна оперативна намеса.

Внимание! Статията е само информативна. Винаги се консултирайте с медицинско лице!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес