И риганът, и майораната са видове от рода Origanum, чието латинско име идва от гръцкото origanon (блясък или радост от планините). Растенията Origanum произхождат от средиземноморския регион, Северна Африка и Западна Азия и са били култивирани от хиляди години, включително както от древните римляни, така и от гърците - в гръцката митология майорана и риган са били отглеждани от богинята Афродита.
Как се различават риганът и майораната по вкус и външен вид
Растенията от риган имат концентрация на ароматното съединение карвакрол, което му придава пикантен вкус. Майораната, напротив, е по-сладка, тъй като не е с високо съдържание на карвакрол. Вместо това, той получава своя вкус от различни ароматни съединения, включително сабинен (свеж, дървесен), терпинен (цитрус) и линалол (флорален).
Тази подправка за картофена салата я прави наистина вълшебна
В билкова градина може да е трудно да се направи разлика между двете кулинарни билки, тъй като и майораната, и риганът имат овални, размити зелени листа и лилави цветя. Листата на риган са склонни да се струпват по върховете на клоните, докато листата на ригана са склонни да осеят цялото стъбло на растението.
Готвене с риган
Някои от най-честите употреби на риган включват рецепти, ориентирани към домати, като пица и сос за паста, както и ястия на основата на зехтин. Риганът обикновено се комбинира със зехтин за създаване на ароматно масло от риган, италиански винегрети и маринати за ястия с агнешко, пилешко и говеждо месо. Други съставки, които се съчетават добре с ароматната билка, включват чесън, босилек, лук и мащерка.
Пресните листа от риган са отлична гарнитура за добавяне в умерени количества в края на готвенето, особено към обилни зеленчуци като патладжан, тиквички и карфиол. Независимо дали готвите със сушен или пресен риган, най-добре е да натрошите или накълцате билките на ръка, преди да ги добавите към ястие, за да освободите ароматните етерични масла, съдържащи се в тях.
Готвене с майорана
Риганът може да се увие в тензух с други пресни билки, за да се създаде ароматно саше за пържене и яхнии, или да се поръси прясно върху зеленчукови гарнитури. Сушеният риган е популярна добавка към дресинги за салати, месни ястия и консервирани меса, като немска наденица. Използван както в прясна, така и в изсушена форма, майораната е по-фина от роднината си риган и е много подходяща за деликатни зеленчуци, ястия на базата на домати като доматен сос и пица и подправки за домашни птици.
Бързи факти
Риганът и майораната са свързани, но имат различни вкусове; риганът е смел и пикантен, майораната е сладка и флорална, така че не могат да се използват като заместители един на друг в рецепти.
Помага ли чаят от риган за отслабване или е просто мит
И двете билки имат културна и медицинска употреба през цялата история; риган заради неговите антимикробни свойства и майорана заради неговите успокояващи ефекти и кулинарни приложения.
Условията за отглеждане на риган и майорана са малко по-различни; риганът се справя добре в песъчлива добре дренирана почва без поддръжка, майорана на слънчеви места и редовно подрязване, за да се запази компактността.
Аромати на риган и майорана
Ароматите на риган и майорана са различни като нощта и деня, така че не могат да се използват като заместители един на друг в рецептите. Риганът е смел и пикантен и може да доминира в ястие, докато майораната е нежна, сладка и флорална и подобрява, без да превъзмогва. Разбирането на тези вкусове ще ви помогне да използвате тези билки ефективно в готвенето си.
Дръзкият вкус на риган
Листата на ригана са пикантни със своя силен и пикантен вкус, особено когато се отглеждат в топли слънчеви условия. Тази ароматна билка като италианския риган е основна храна в италианската кухня, намира се в ястия на базата на домати, сосове за паста и меса на скара. Гръцкият риган има уникален вкус, подобен на женско биле, и пиперлив аромат, който може да издигне най-простите ястия и да добави пикантен вкус към сместа.
Дръзкият вкус на ригана го прави идеален за обилни ястия, които могат да поемат неговата интензивност. Но същата сила може да бъде непосилна в по-леки рецепти, така че използвайте пестеливо в тези случаи. Независимо дали поръсвате пресен риган върху пица или добавяте сушен риган към яхния, вкусът му ще остане.
Настойката от тази подправка помага при преяждане и упорита кашлица
Сладък и мек вкус на майорана
Риганът се разглежда като по-мека и по-сладка алтернатива на Origanum vulgare (риган). Научно известна като Origanum majorana, сладката майорана има флорален аромат и дървесен аромат, който придава нежна нотка на ястията. Неговата сладост блести в дресинги за салати, билкови чайове и по-леки ястия като риба и птици.
Риганът може да се използва като заместител на ригана, но забележимо ще промени ястието, тъй като лекият сладък вкус на майорана може да не е толкова изявен в рецепти, които изискват смелостта на ригана. Но ако искате нежен ароматен тласък майораната е чудесен избор, който върви добре с босилек и мащерка.