Здравето не е само отсъствието на болести или неразположения, но също така и благополучието и степента на биологична, психическа и социална адаптация, която е постижима за даден индивид при най-много благоприятни условия.
Можем да кажем, че сме здрави, когато общото ни самочувствие е добро. Тогава и ние сме добре. Ето защо ежедневната профилактика е много важна. Здравето ни зависи до голяма степен от самите нас. На база много изследвания става ясно, че здравето на индивида зависи от:
50% начин на живот;
20% от биологичните фактори;
20% средата, в която живеем;
10% от качеството и достъпността на здравеопазването.
Ето защо спокойно може да се каже, че неспазване принципите на здравословния начин на живот е рисков фактор.
Разберете кои са топ 10 съвета за здравословен начин на живот
1. Започнете деня със засищаща закуска
Най-добрата закуска са пълнозърнестите храни, които ви зареждат бавно с енергия през цялата сутрин. Изберете от сандвичи с пълнозърнест хляб, овесени ядки с или без паста от нахут.
2. Хранете се редовно
Чуваме за пет хранения на ден на всеки 3 часа отново и отново. Но наистина е изключително важно. Храненето в определено време ви позволява да регулирате работата на тялото, да ускорявате метаболизма и да намалите глада.
Как да преминем към здравословно хранене в девет лесни стъпки
3. Разнообразете
Уверете се, че всяко ваше хранене включва разнообразие от продукти. Опитайте се да не ядете хляб с шунка за закуска, обяд и вечеря. Пригответе различни видове. Яжте сурови зеленчуци, колкото е възможно по-често.
Препоръчва се консумацията на плодове и зеленчуци 5 пъти на ден. Не забравяйте, че вашата чиния винаги трябва да е цветна. Яденето на разнообразни цветни продукти осигурява доставка на хранителни вещества и витамини от различни групи.
4. Избягвайте силно преработени продукти
Колкото по-обработен е продуктът, толкова по-малка е хранителната стойност. Сладките храни са източник на празни калории, лесно смилаема захар и трансмазнини, които причиняват атеросклероза. От своя страна солените закуски и готовите ястия ни дават много сол, мононатриев глутамат, а често и канцерогенен акриламид.
5. Пийте достатъчно количество вода
За да компенсирате ежедневната загуба на вода в тялото трябва да приемате по 1,5 - 2 л. вода дневно. Подходящата хидратация на клетките дава възможност за правилното функциониране на тялото, тъй като всички процеси в него протичат във водната среда. Адекватната хидратация също предотвратява появата на отоци.
6. Въведете физическа активност в ежедневието си
Редовните, умерени упражнения подобряват работоспособността на тялото, насищат мозъка и телесните клетки с кислород и допринасят за по-добро психическо състояние. В крайна сметка усилието е релаксиращо за ума. Ако нямате време за аеробика, разходете се, карайте колело до работа и отидете да плувате през уикенда, вместо да седите на дивана. Физическите упражнения не трябва да са приемани за трудна работа.
6 правила за здравословен начин на живот, от които е по-добре да се откажете
7. Погрижете се за релаксацията и намалете стреса
Отделете време само за себе си. Прочетете книга, слушайте любимата си музика, уговорете среща с приятеля си. Просто не говорете за проблеми през цялото време! Тези прости неща наистина ви помагат да поддържате психически баланс и да намалите на стреса.
8. Работете върху самочувствието си
Помислете колко пъти сте се критикували, обвинявали сте се за неща извън вашия контрол и колко пъти сте били алергични към комплименти. Намерете вътрешното си дете и се хвалете поне веднъж на ден за това, което сте направили днес.
9. Спете достатъчно
Не позволявайте на бягащия ви живот да ви затрупа и отделете достатъчно часове за сън. Не само ще бъдете физически по-здрави, но и по-щастливи, по-фокусирани и по-ефективни в работата.
10. Правете промените на малки стъпки
Няма да може веднага да промените начина си на живот към здравословен. Предизвикайте себе си. Това ще ви позволи постепенно да премахнете поведението, което не ви отива.
В заключение:
Откъде да започна?
Започнете с това да приготвите здравословна салата за вечеря, отделете един час за почивка след работа, два пъти седмично. С времето изоставянето на предишните навици ще е по-малко проблемно.