Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първа помощ при предмет или храна, заседнала в гърлото

03 септември 2023, 17:33 часа

Първата помощ при нещо, което е заседнало в гърлото е изключително важно умение, което може да спаси човешки живот. Когато предмет заседне в гърлото, той може да запуши дихателните пътища и да доведе до задушаване. Необходими са незабавни действия, за да се отстрани предметът и да се възстанови нормалното дишане. Ето какви стъпки трябва да предприемете в такава ситуация:

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко

Оценка на ситуацията

Бързо установете дали човекът наистина се задушава. То може да прояви признаци като задържане на шията, невъзможност да говори или да диша, както и почервеняване или посиняване на лицето.

Насърчете кашлицата

Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви

Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата

Ако лицето кашля силно, това е знак, че тялото му се опитва да изчисти запушването. Насърчавайте го да продължи да кашля и по възможност избягвайте да се намесвате.

При висока кръвна захар - как да окажем първа помощ?

Извършете маневра на Хаймлих (коремни тласъци)

Ако човекът не може да кашля или да диша, извършете маневрата на Хаймлих. Застанете зад задушаващото се лице, поставете ръцете си точно над пъпа му и направете бързи тласъци навътре и нагоре, за да помогнете за изхвърлянето на предмета.

Още: 10 често срещани капана при пазаруване на Черен петък и как да ги избегнем

Още: 6 причини да осигурите работно облекло за служителите си

Удари в гърба

При бебета и малки деца прилагайте удари в гърба. Дръжте детето с лице надолу върху предмишницата си, като главата му е по-ниско от гърдите. Нанесете силни удари между лопатките, за да изхвърлите предмета.

CPR и спешна помощ

Ако лицето не реагира и спре да диша, започнете изкуствено дишане. Обадете се на службите за спешна помощ за помощ. Продължете да правите изкуствено дишане, докато пристигне помощ.

Избягвайте почистване с пръсти

Никога не се опитвайте да изчистите обекта с пръсти. Това може да доведе до навлизане на предмета по-дълбоко в гърлото и да влоши положението.

Как да окажем първа помощ при токов удар?

Запазете спокойствие

Запазването на спокойствие е от съществено значение в тези ситуации. Паниката може да доведе до още по-голямо страдание както на спасителя, така и на задушаващия се.

Превенция

Предотвратяването на случаи на задушаване е от съществено значение. Нарежете храната на малки парчета за децата и избягвайте да им давате малки предмети, които могат да бъдат погълнати. При възрастните бъдете предпазливи, докато се храните, особено когато консумирате големи хапки или говорите, докато се храните.

Обучение за оказване на първа помощ

Записването на курс по първа помощ ви дава умения и увереност за ефективно справяне със задавяне и други спешни случаи. Упражнявайте се върху манекени и получавайте напътствия от обучени професионалисти.

Не забравяйте, че безопасността е от първостепенно значение, и ако не сте сигурни в способността си да окажете първа помощ, незабавно се обадете за професионална помощ. Предприемането на бързи действия и познаването на правилните техники за оказване на първа помощ в случаи на задушаване може значително да увеличи шансовете за положителен изход.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес