Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

При събуждане с високо кръвно - ето какви са причините

03 януари 2024, 18:44 часа

Възрастните хора са по-склонни да страдат от хипертония. Но кръвното налягане може да се повиши и на средна възраст, при млади хора, дори при тийнейджъри. Лекарите често чуват оплаквания от замаяност, шум в ушите, замъглено зрение и пулсации в слепоочията сутрин. Мнозина отдават тези симптоми на недостатъчен сън, хронична умора и стрес. Но трябва да измерите налягането.

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Високото кръвно налягане след сън е първият признак за развитие на хипертония. Може да бъде провокирано от нездравословен начин на живот, нездравословно хранене и лоши навици. Понякога е достатъчно да се откажете от кафето вечер, солените храни или цигарите и здравето ви се подобрява, а апаратът за кръвно налягане се нормализира.

Тези 2 простички неща са ключът към борбата с високото кръвно налягане

Пациентите, страдащи от хипертония и редовно измерващи кръвното си налягане, забелязват, че най-високите показания се наблюдават сутрин, веднага след сън и около 17 часа. Увеличаването им може да не е свързано с нарушения на препоръките на лекаря, режима на почивка и хранене. За да избегнете усложнения, трябва да знаете причините за влошаване на състоянието, възможните рискови фактори и начините за предотвратяване на развитието и обострянето на хипертонията.

Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко

Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви

Причини за високо кръвно налягане

Кръвното налягане може да се повиши сутрин, след сън, поради няколко причини:

·        циркаден ритъм;

·        обилна вечеря;

·        излишък на сол в храната;

Още: Ръководство за устойчив и екологичен дом

Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата

·        пушене, пиене на алкохол;

·        спане в неудобна поза;

·        стрес;

·        съдово състояние;

·        хормонални промени в тялото;

·        промени във времето;

·        тромбофлебит;

·        нарушаване на ендокринната система;

·        бъбречни заболявания;

·        липса на физическа активност.

Циркаден ритъм

През нощта тялото почива. Процесите, протичащи в него, метаболизъм, кръвен поток, се забавят. След събуждане те се активират, скоростта на кръвния поток се увеличава. Ако съдовете са еластични, сърцето е здраво, те могат да се справят с повишеното натоварване. Човекът не усеща настъпващите промени. Те не влияят на благосъстоянието му. Но ако измерите кръвното му налягане след събуждане, показанията на тонометъра ще бъдат нормални, но малко по-високи, отколкото през деня. След 15-20 минути леко ще намалеят.

Какъв алкохол може да се пие при високо кръвно

Състояние на съдовете

Ако еластичността на кръвоносните съдове намалява, което често се случва в напреднала възраст, при всякакви промени в условията на труд или повишено натоварване, човек чувства влошаване на благосъстоянието.

Хормонални промени в тялото

Адреналинът и други хормони, произвеждани от тялото, влияят върху функционирането на сърдечно-съдовата система. Натоварването на кръвоносните съдове се увеличава по време на пубертета, бременността и менопаузата.

Промени във времето

Преди дъжд или снеговалеж има ниско атмосферно налягане, което причинява летаргия, сънливост и главоболие при зависимите от времето хора. В жегата натоварването на сърцето се увеличава, което се отразява в показанията на тонометъра.

Тромбофлебит

При тромбофлебит вътрешните мембрани на стените на вените се възпаляват и върху тях се отлагат тромботични маси. Луменът на кръвоносните съдове и способността им да преминат необходимия обем кръв намаляват. Кръвта тече под високо налягане, което води до повишено натоварване на сърцето. Без лечение болестта прогресира и здравето се влошава.

Нарушения на ендокринната система

Когато ендокринната система функционира неправилно, производството на някои хормони се увеличава, докато други намаляват. Това нарушава функционирането на сърдечно-съдовата система.

Бъбречни заболявания

При бъбречни заболявания се появява подуване, тялото не може да се справи с отстраняването на токсините и се развива интоксикация.

Липса на физическа активност

Умерената физическа активност укрепва сърцето, кръвоносните съдове и забавя възрастовите промени.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес