Тайната се крие в нашата биология. В кожата има два вида потни жлези. Апокринът съществува само в определени части на тялото, като подмишниците и областта на слабините. Те произвеждат мазна течност в отговор на емоционални преживявания като тревожност, болка и възбуда. Екринните потни жлези са разпределени в цялото тяло и са отговорни за отделянето на пот по време на тренировка.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Екринната пот охлажда тялото, докато се изпарява от кожата. Такава пот е повече от 99% вода и е напълно без мирис, поне когато за първи път излезе от порите. Но бактериите по кожата ви, които се хранят с веществата от потта и кожните люспи, наистина миришат!
Летни хитрини: как да премахнем миризмата на пот от дрехите?
Човек е в състояние да улови тиоалкохоли дори в незначителни концентрации. Миришат не самите бактериите, а страничните продукти от техния метаболизъм. Един от тях е група от съдържащи сяра химикали, наречени тиоалкохоли. Количеството произведени тиоалкохоли ще зависи от вашия уникален набор от кожни бактерии, но някои наистина миришат силно на лук. Миризмата им е непоносима, защото носовете ни могат да уловят тиоалкохоли дори в минимални концентрации (само една част на трилион).
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
През 2018 г. учени от университета в Йорк откриха протеин, отговорен за тази част от бактериалния метаболизъм. Това даде надежда за създаването на дезодоранти, които предотвратяват производството на тиоалкохоли от бактериите. Дотогава обаче душът си остава най-доброто средство.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!