Слюнката изпълнява различни функции. Първо, тя овлажнява храната и заедно с механичното смилане и улеснява преглъщането. Второ, слюнката съдържа голям брой биологично активни вещества, сред които си струва да се спомене лизозим, който има бактерицидни свойства срещу микроорганизми, и амилаза, която разгражда нишестето.
Още: Лунна диета и календар с фазите на Луната за 2025 година
Процесът на слюноотделяне се регулира главно рефлексивно, т.е. индиректно чрез нервната система. В различни физиологични (нормални) и патологични ситуации е възможно да се промени обемът на произведената слюнка нагоре или надолу.
Повишеното слюноотделяне (хиперсаливация) е състояние, характеризиращо се с отделяне на излишна слюнка, което може да бъде придружено от нужда да се преглъща повече или да причини изтичане на слюнка от устата.
Постоянното преглъщане на слюнка е симптом на хиперсаливация.
Още: Цьолиакия - каква диета да спазваме при този проблем
Още: Ряпа дайкон - как можем да консумираме този азиатски зеленчук
Разновидности на повишено слюноотделяне (хиперсаливация)
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
В зависимост от действителния обем на произведената слюнка се изолират истинска и фалшива хиперсаливация. Истинската хиперсаливация е производството на повече слюнка от обикновено. Фалшивата хиперсаливация се характеризира с производството на същия обем слюнка, но поради нарушение на акта на преглъщане, слюнката се натрупва в устната кухина и може да изтече от отвора на устата - в резултат на това изглежда, че слюнката производството наистина се увеличава.
Какви са симптомите на заушка при възрастните - разберете сега
Възможни причини за повишено слюноотделяне
В здраво тяло производството на слюнка се увеличава по време на храносмилането. Слюнката започва да тече при вида на храната или при мириса й. След като храната попадне в устната кухина, има директно дразнене на нервните окончания, разположени в лигавицата на устната кухина. Това стимулира съответния център на нервната система и рефлекторно води до увеличаване на производството на слюнка.
Още: Как да се справим с конденза по прозорците?
Още: Как да перете голяма завивка в пералня?
По този начин промяната в обема на слюноотделяне възниква главно поради повишено дразнене на нервните окончания, разположени в устната кухина, или поради възбуждане на центъра за слюноотделяне на мозъка.
Поражението на центъра на слюноотделяне може да причини хиперсаливация. Освен това се отбелязва прекомерно слюноотделяне с увреждане на отделни периферни нерви, които инервират слюнчените жлези - тригеминални, лицеви, глософарингеални и техните клонове.
Сред заболяванията, които причиняват повишено слюноотделяне, заслужава да се отбележи патологията на устната кухина, заболяванията на самата нервна система, както и вторичните лезии на нервните структури в резултат на промени в метаболизма в резултат на патологични процеси в други органи.
Това са ранните признаци на инсулт
Хиперсаливация често се среща при хелминтни инвазии (с аскариаза, ентеробиоза, стронгилоидоза, трихуриаза, фасциолиаза, описторхоза и редица други хелминтози).
Необходимо е да се прави разлика между истинско увеличаване на обема на секретираната слюнка и нарушение на преглъщането на слюнка, произведена в обичайния обем (фалшива хиперсаливация). Последното е свързано с нарушение на инервацията на мускулите, участващи в акта на преглъщане, и с първичната лезия на тези мускули.
Болести, които причиняват постоянно преглъщане
Сред заболяванията, които причиняват прекомерно слюноотделяне, могат да се разграничат няколко групи.
Патологични процеси, локализирани в устната кухина: възпалителни заболявания, по-често от инфекциозен произход: тонзилит (възпаление на сливиците), епиглотит (възпаление на епиглотиса), както и възпаление на слюнчените жлези (паротит, субмаксилит, сублингвит).
Учените обясняват, че слюноотделянето по време на сън е добър знак
Заболявания на други части на храносмилателния тракт, рефлекторно водещи до слюноотделяне: гастрит (възпаление на стомашната лигавица), заболявания на панкреаса (панкреатит) и др.
Заболявания на нервната система, при които най-често се отбелязва фалшива хиперсаливация, свързана с нарушение на акта на преглъщане, но е възможна и инстинална хиперсаливация: състояния след инсулт, церебрална парализа, епилепсия (по време на припадък), паркинсонизъм и др. .
Други патологични състояния, като отравяне с инсектициди и други химикали, особено от групата на органофосфорните съединения, както и някои гъбички (например мухоморка). В допълнение, някои заболявания на ендокринните жлези могат да доведат до повишаване на апетита и в резултат на това до прекомерно слюноотделяне в състояние на глад. Те включват например хипертиреоидизъм (прекомерна секреция на тиреоидни хормони).
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.