Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Помага или пречи прясното мляко при киселини

19 януари 2025, 11:56 часа

Млякото се използва успешно от някои хора за облекчаване на киселини. Но не винаги работи. Докато някои казват, че помага за покриване и успокояване на гърлото и стомаха, мазната храна като млечните продукти всъщност може да предизвика киселини.

Млякото осигурява калций, който може да помогне за успокояване на стомашните киселини. Освен това предлага други хранителни ползи. Въпреки това, други храни може да са по-подходящи за облекчаване на симптомите на киселини.

Как млякото може да помогне при киселини

Киселини или киселинен рефлукс възниква, когато киселина, храна или течности в стомаха се върнат от стомаха в хранопровода, причинявайки неприятни или болезнени симптоми. Може да бъде предизвикано от определени храни, особено тези, които са пикантни, с високо съдържание на кофеин (като кафе и шоколад), или мазни или пържени. Киселините могат да продължат до два часа.

Ако не искате вода: Ето какво да пието за по-добра хидратация

Тъй като киселините могат да причинят болезнено парене в гърдите, хората често търсят прости домашни средства, като мляко, за облекчаване на дискомфорта.

Какво казва науката

Проучванията, изследващи ролята на млечните продукти за облекчаване на симптомите на киселини, са ограничени. Още по-малко проучвания изследват как млякото конкретно влияе върху киселините. Някои изследвания показват, че млякото може да бъде полезно за намаляване на киселините, докато други предполагат, че консумацията на мляко изобщо не играе роля за облекчаване или влошаване на състоянието.

Може да облекчи киселините по време на бременност: Проучване на бременни жени в Йордания показа, че домашните лекарства, включително пиенето на студено мляко, спомагат за облекчаване на симптомите на киселини и помагат да се избегне употребата на други лекарства.

Включването на млечни продукти във вашата диета не влошава ГЕРБ: Проучване от 2022 г. оценява въздействието на консумацията на млечни продукти върху симптомите на ГЕРБ при хора с метаболитен синдром. Авторите на изследването заключават, че консумацията на до три порции на ден млечни продукти с ниско или високо съдържание на мазнини не оказва влияние върху симптомите на ГЕРБ в сравнение с диета, която ограничава млечните продукти.

Полезни хранителни вещества в млякото

Има някои доказателства, че хранителните вещества в млякото, особено протеините и калция, могат да помогнат за намаляване на симптомите на киселини или дори да намалят риска от получаване на киселини.

Калций: По-високият прием на калций (>500 mg/ден) може да бъде полезен за предотвратяване на неерозивна рефлуксна болест (NERD), особено при мъжете. Авторите на изследването предполагат, че ползата може да се дължи на факта, че калцият може да помогне за намаляване на стомашната киселинност. Поради тази причина калциевият карбонат често се използва като антиацид. 

В допълнение към калций, протеини и мазнини, млякото осигурява други хранителни вещества, които допринасят за цялостното здраве, като калий, магнезий, витамин D и витамин А. Тези хранителни вещества са важни за вашето здраве, независимо дали ги получавате от мляко, други млечни продукти продукти или изцяло други групи храни.

Недостатъци на млякото за киселини

Докато млякото е отличен източник на калций и витамин D, то не винаги облекчава киселините. Всъщност млякото с високо съдържание на мазнини, подобно на пълномасленото мляко, е един от най-честите причини за киселини. Високото съдържание на мазнини в млечните продукти стимулира производството на киселина в стомаха, което може да предизвика киселинен рефлукс и може да влоши симптомите на киселини, след като започнат.

По какво се различава млякото с ориз по турски от нашето

Няколко проучвания свързват диети с високо съдържание на мазнини и храни с високо съдържание на мазнини с повишена стомашна киселина, особено при хора с ГЕРБ.

Естествени средства за киселинен рефлукс

Повечето хора посягат към антиациди, когато се появят киселини. Антиацидите са лекарства без рецепта, които помагат за неутрализиране на стомашната киселина.

Но киселините са много предотвратими без необходимост от лекарства, ако сте готови да направите няколко промени в начина си на живот. Те включват избягване на храни, които предизвикват киселини, отказване от пушенето, не лягане след хранене, поддържане на здравословно тегло и носене на широки дрехи.

Млякото е едно от многото естествени лекарства, с които хората се опитват да помогнат при лечението на киселинен рефлукс, но има и други, които изглеждат по-ефективни. Те включват следното:

Билки като джинджифил, лайка, сок от алое и женско биле могат да служат като храносмилателни помощници.

Сода за хляб, която, когато се комбинира с вода, може да помогне за неутрализиране на киселината в стомаха.

Подобно на содата за хляб, приемането на лъжица ябълков оцет с малко вода се смята, че помага за храносмилането.

Дъвчете дъвка без захар. Производството на слюнка може да осигури успокояващ ефект и да помогне за намаляване на производството на киселина в стомаха.

Лекар: Помага ли топлото мляко при бронхит?

Яжте банан (или друга високоалкална храна). Бананите са с високо съдържание на калий, което ги прави доста алкална храна. Това означава, че е идеалната храна за противодействие на стомашната киселина, която дразни хранопровода.

Откажете пушенето. Пушенето намалява производството на слюнка, като по този начин увеличава производството на стомашна киселина.

Не лягайте след хранене и носете широки дрехи. Всичко, което притиска корема или отрича гравитацията от задържането на храната (и стомашната киселина) надолу, може да причини или да влоши киселините ви.

Отдавна съществува мит, че млякото може да успокои гърлото и да намали симптомите на рефлукс. Резултатите от изследванията обаче са противоречиви, когато става въпрос за използване на мляко за облекчаване на симптомите.

Използването на антиациди и киселинни блокери, воденето на здравословен начин на живот и избягването на провокиращи храни изглежда са много по-ефективни за облекчаване на киселини, въпреки че са необходими повече изследвания, за да се оцени ефективността, ако има такава, на нискомаслените млечни продукти при киселини.

Най-добре е да работите с вашия доставчик на здравни услуги, за да формулирате промени в начина на живот и план за лечение, който отговаря на вашите нужди.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес