Алергичните реакции към праховете за пране са явление, чрез което нашата имунна система остро реагира на външен дразнител. Проявяват се не само поради контакт с воден разтвор на прахообразни гранули, но и чрез вдишване на микрочастици от препарата. Съществуват предупредителни признаци, които сочат склонност към свръхчувствителност; но, за щастие, има начини за предпазване от подобни алергии.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Ето какво ни обяснява д-р Педро Лемуш.
Защо възниква алергия към перилните прахове?
Всичко се дължи на компонентите, включени в състава на съответния прах. Но няма място за излишна тревога. За повечето от нас праховете за пране са наистина безопасни. Друг въпрос е, че ако организмът ви е склонен по принцип към алергия, тогава кожата на вашите деца също може да е свръхчувствителна. В този случай всяка, дори органична добавка, може да причини проблеми. Нека да разгледаме основните съставки в перилните прахове.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Фосфати. Те са включени в състава на много домакински химикали. Основната им цел е да намалят твърдостта на водата. В мека вода препаратът се разпенва добре, което повишава неговата ефективност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Повърхностно активни вещества. Именно тези съставки са основните помощници в борбата с различни петна и замърсявания. Когато избирате прах за пране, трябва да обърнете внимание на тяхното съдържание. По-малко от 5% е тяхната оптимална стойност. Това е достатъчно да премахне замърсяванията и мазнините, без да се причиняват алергии.
10 начина как да се справим с алергията без лекарства
Добавки за ароматизиране и освежаване. Вероятно сте забелязали цветни гранули в праха. Именно това са добавките. Тези компоненти придават на бельото приятен свеж аромат.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Оптични избелващи частици. Целта им е да придадат блясък на прането. Такива частици се прибавят към прахове за изпиране на бяло бельо. Благодарение на тях вашите ризи и блузи ще изглеждат снежнобели.
Важно: във всички случаи е най-добре да включите пералнята в режим на двойно изплакване. Така определено ще бъдете значително по-спокойни относно риска за алергия.
Как се проявява алергията към перилни прахове?
Не забравяйте, че симптомите може да се проявят както незабавно, така и след достатъчно дълго време. Ако вдишвате микрочастиците на праха или неговите изпарения, както и при директен контакт с водния му разтвор, има вероятност да получите обрив веднага след манипулациите с прането или подир няколко часа. Симптомите на дерматит може да се появят даже след месеци – ако все ползвате едно и също перилно средство. Това ще се дължи на недостатъчното изплакване на частиците прах, които остават върху дрехите. По този начин кожата влиза в продължителен контакт с алергените.
Ако сте с такива симптоми, е възможно да имате алергия към влага!
Какви са основните симптоми на алергии към прахове за пране?
Главните признаци са следните:
- сърбеж на кожата;
- образуването на ерозии по дланите, ръцете и онези области от кожата, където е попаднал перилен разтвор;
- появата на обриви, включително такива, подобни на копривна треска;
- зачервяване на кожата;
- задушаваща суха кашлица;
- кихане;
- хрема (алергичен ринит);
- лакримация (сълзене на очите);
- главоболие или замаяност;
- отмаляване;
- задух.
В случай, че констатирате подобен симптом у себе си или вашите близки, тогава трябва незабавно да вземете антихистамин. Задушаващата кашлица е особено опасна за хора, страдащи от астма или други заболявания на белодробно-дихателната система. Острата поява на уртикария във вид на големи огнища е неотложна причина да се свържете с лекар или да викате линейка, за да сведете до минимум риска от усложнения. За всякакви кожни прояви под формата на сърбеж, лющене, обрив се свържете с алерголог-дерматолог, за да предпише подходящо лечение.
Внимание! Статията няма препоръчителен, а само информативен характер. Винаги се допитвайте до специалист-дерматолог!