Ако не е било възможно да закупите жив екземпляр, ще трябва да се задоволите с охладен или замразен.
Рибата е стара, ако има:
· Черни или сиви хриле.
· Неприятна миризма.
· Мътни очи или засъхнал филм върху тях.
· Слуз върху люспи и черни петна. Изключение прави линът, той винаги има лепкави люспи.
· След натискане на повърхността остава дупка. Пресният труп бързо възстановява формата си.
По-трудно е да се определи свежестта на замразена риба. Трябва да се съсредоточите върху миризмата и състоянието на повърхността на трупа - върху него не трябва да има петна.
Но ако по-късно, по време на размразяването, месото се отдели от костите, тогава покупката ще трябва да се изхвърли - това е първият знак, че продуктът е започнал да се влошава. При гастрит ястие, приготвено от нискокачествена риба, може да предизвика обостряне.
Подагра
Разрешено е да се консумират нискомаслени сортове риба 2 пъти седмично и само след пара или варене. Максималният размер на порцията е 200 г. Най-добрият вариант е рибената супа, приготвена от индивиди от един вид - щука или костур. Първият бульон трябва да се отцеди, за да се намали максимално съдържанието на мазнини. Подправки, разрешени при подагра: чесън, копър, малко сол.
Ползите от редовното консумиране на риба
Диабет
При това заболяване рибните ястия могат да се консумират не повече от 2 пъти седмично, за предпочитане преди 17.00 часа. Препоръчителни видове: сардини, треска, тилапия. За подобряване на вкуса можете да добавите подправки - цитрусов сок, копър, розмарин, соев сос, риган, бахар. Не се препоръчва употребата на сол при диабет.
Панкреатит
Диетолозите позволяват разширяване на диетата с рибни ястия само когато болестта премине в ремисия. 1-1,5 седмици след обостряне на пациента могат да се предложат кюфтета на пара или котлети, суфле, изпечено във фолио.
Разрешени видове: щука, писия, минтай, тилапия. За да подобрите вкуса, можете да подправите ястията с лимонов сок, сух копър и да добавите малко сол.
Рибата на парчета при панкреатит може да бъде включена в менюто само от 15-20 ден, когато болката е изчезнала и състоянието е напълно стабилизирано.
Гастрит
С това заболяване можете да ядете всички нискомаслени сортове. Препоръките за приготвяне на ястия са същите като при възпаление на панкреаса: можете да варите, задушавате или готвите на пара. Но гамата от подправки може да бъде разширена, за да включва билки: босилек, розмарин, копър, кориандър.
Готвене на нискомаслена риба за диетични цели
За да запазите полезните свойства на морските дарове, най-добре е да ги варите или да ги приготвите на пара за 10-15 минути. През това време ларвите на паразитите умират, а полиненаситените мастни киселини, витамините, микро- и макроелементите, веществата, за които се цени рибата, се унищожават с не повече от 30%.
Подправки, които увеличават ползите от диетично ястие: цитрусов сок, магданоз, копър, босилек, кориандър, куркума. И за да запазите омега-6, трябва да използвате розмарин и кимион.
Какви са ползите от редовната консумация на РИБА
Прости рецепти за нискомаслена риба
Калоричното съдържание на ястията зависи не само от основния продукт, използван за приготвяне, но и от метода на топлинна обработка. При отслабване и заболявания на храносмилателните органи трябва да се даде предпочитание на варене, задушаване или на пара.
Крехки котлети от филе тилапия
Препоръчително е веднага да закупите нарязан труп - тогава няма да се налага да се занимавате с почистване и изтъняване.
Съставки:
· 4 филета с общо тегло 350-400 гр.;
· половин средно голяма глава лук;
· 2 парчета нарязан хляб, може и леко подсушен;
· 1 сурово яйце;
· 2 с. л. растително масло;
· сол и подправки - на вкус.
Приготвяне:
· За размразяване потопете филето в студена вода за 10 минути.
· Докато се размразява, хлябът се начупва, а лукът се нарязва на 4 части.
· Попийте рибата с хартиена кърпа и я прехвърлете в купа на блендер. Там също се изпращат хляб, лук и яйца. Всички съставки се смилат на кайма.
· Загрейте тигана, добавете растително масло и, когато се затопли, намалете огъня до минимум.
· Поставете супена лъжица кайма в тиган, оформяйки "палачинки".
При гастрит, панкреатит и други заболявания на стомашно-чревния тракт и черния дроб котлетите се пържат от едната страна за 1,5 минути. Щом се запекат се обръщат и тиганът се захлупва с капак. Оставете да къкри още 8-10 минути. Ако няма здравословни проблеми, котлетите се пържат от 2 страни за 2-3 минути.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.