Кръвното налягане е обективен показател, който ви позволява да проверите нормалното функциониране на кръвоносните съдове и сърцето или да идентифицирате първите признаци на нарушения. Различни заболявания могат да се развият, без да имате външни прояви, а контролът на кръвното налягане позволява да се вземат навременни мерки и да се предотвратят животозастрашаващи усложнения.
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Какво означават индикаторите за налягане?
Налягането се измерва с помощта на тонометър и се изразява в две числа. Те показват горното и долното налягане, което в медицината се нарича систолно и диастолно. Първият индикатор означава силата, с която кръвта действа върху съдовите стени, когато сърцето се свива, а второто - по време на отпускането му.
Горното налягане се определя от честотата на контракциите на сърдечния мускул. При възрастните хора сърцето бие по-често, така че за тях са определени по-високи стандарти за кръвно налягане. До 55-годишна възраст систоличното налягане се счита за нормално от 110 до 130 единици, по-възрастни - 140 единици. Долният показател зависи от еластичността на кръвоносните съдове и техния тонус, обикновено е 65-80 единици.
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Норма и отклонения
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
Разликата между систолното и диастолното налягане трябва да бъде около 40 единици. В някои случаи отклоненията са причинени от физическо натоварване, психо-емоционален стрес и употребата на определени храни. Но по-често те показват промени в кръвоносните съдове и развитието на патологични процеси.
Как да повишим ниското кръвно налягане: 5 ефективни начина
Какво означава по-високо налягане?
Още: 15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи
Още: Наистина ли кофеинът в шоколада е достатъчно силен, за да попречи на съня
Високото налягане често е следствие от заболявания:
· Патологични процеси в надбъбречните жлези;
· Бъбречни заболявания;
· Проблеми с кръвния поток;
· Съдови заболявания;
· Метаболитни нарушения.
Една от най-честите причини за високо кръвно налягане е вазоконстрикцията поради натрупването на холестерол. Някои лекарства, повишаване на концентрацията на адреналин в кръвта поради стрес, нездравословно хранене, което води до образуване на холестеролни плаки и наддаване на тегло, т.е. също могат да провокират повишаване на показателя, създавайки допълнителен стрес върху съдовете. Лошите навици също оказват негативно влияние.
Намалено налягане
По-ниско налягане възниква, когато има нарушение на съдовия тонус, кръвния поток в мозъка и вътрешните органи. Намаляването на показателя се дължи на бъбречни заболявания и вродени нарушения на ендокринните жлези. В такива случаи се появява мускулна слабост и треска, болки в корема, понякога повръщане и спазми. За нормализиране на кръвното налягане се предписват подходящи лекарства.
12 перфектни храни при високо кръвно налягане
Какво да правим в случай на отклонения?
Разликата между горното и долното налягане, която е извън нормалните граници, не е причина за паника. Важно е да се вземат предвид няколко точки:
· С възрастта разликата между систолното и диастолното налягане се увеличава поради намаляване на еластичността на съдовата стена;
· Има вероятност индикаторите да не отразяват реалната картина, например, ако са нарушени правилата за измерване на налягането;
· Ако измерванията са направени веднага след физическа активност или по време на силно вълнение, те не отразяват реалната картина;
· Причината за увеличаването на разликата при жените може да са хормонални промени по време на менопаузата.
За сваляне на долна граница на кръвно - ето какво се прави:
1. Избягвайте наситените и транс мазнините
2. Намалете солта в храната си
3. Консумирайте повече калий
4. Най-добре да се откажете от кофеина
5. Намалете алкохола
6. Консумирайте по-малко захар
7. Похапвайте си черен шоколад
8. Следете за теглото си
9. Не забравяйте да спортувате
10. Избягвайте стреса
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.