Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасно за здравето: 4 симптома, че сте прекалили с приема на вода

20 май 2024, 16:01 часа

Често чувате, че е необходимо да се приемат големи количества вода всеки ден, но всъщност прекомерната хидратация може да причини симптоми, които могат да бъдат доста вредни за тялото.

Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Вижте още: 7 храни, които подобряват функцията на бъбреците

Пиенето на повече вода обикновено води до по-чести ходения до тоалетната, но проблемът възниква, когато прекомерният прием на вода се комбинира със загубата на ключови електролити. 

Пиенето на твърде много вода може да доведе до състояние, наречено хипонатремия, което е опасно ниско ниво на натрий в кръвта“, казва експертът по хранене Кристин Коскинен.

Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко

Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви

Натрият е важен електролит, който регулира къде водата се разпределя в тялото и колко се изпраща в пикочния мехур. Въпреки че е сравнително рядко да получите отравяне с вода, това може да се случи, ако пиете повече, отколкото тялото ви може да отдели.

Ситуациите на хипонатриемия са редки, но когато се появят, те обикновено са при активно спортуващи или хора с определени медицински състояния. Животозастрашаващ сценарий възниква по време или след пристъп на екстремно изпотяване и дехидратация, когато някой се хидратира с обикновена вода вместо комбинация от вода и електролитни заместващи напитки.

Докато водата е най-добрият избор през повечето време, има ползи от консумацията на спортни напитки, които съдържат електролити като натрий и калий, когато условията са с предпоставка за прекомерно изпотяване. Интоксикацията с вода и хипонатремията не са проблеми, за които повечето хора трябва да се тревожат, когато става въпрос за ежедневна хидратация.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 21 януари /валутен калкулатор/

Още: 10 често срещани капана при пазаруване на Черен петък и как да ги избегнем

Това е така, защото тялото ви естествено ще ви подкани да забавите или спрете приема на вода, причинявайки тези леки признаци в тялото ви.

1. Бистра урина

Цветът на урината ви и колко често ходите до тоалетната могат да бъдат добър показател за състоянието ви на хидратация. Цветът на урината обикновено варира от светъл до почти прозрачен поради комбинация от урохромния пигмент и количеството вода, което пиете. Ако урината ви е бистра, това може да е знак, че пиете твърде много вода за кратък период от време или че като цяло приемате твърде много течности.

2. Уринирате често

Ако уринирате по-често от обикновено, това може да означава, че пиете твърде много вода. Консумацията на кофеин и алкохол също може да причини по-често уриниране. Експертът Коскинен твърди, че хората уринират средно шест до осем пъти на ден, въпреки че до десет пъти на ден е в рамките на нормата за тези, които пият големи количества вода.

Вижте още: 6 неща, които трябва да правите през нощта, ако искате да сте щастливи сутринта

3. Чувствате се подути или ви се гади

Бъбреците имат ограничения за количеството вода, което могат да отделят наведнъж, което е максимум от 800 до 1000 милилитра на час. Всичко над това количество всъщност накисва тялото. Когато тялото не може да се отърве от излишната вода, клетките се подуват, за да я поемат. В резултат на това може да се почувствате подути, докато не забавите приема на вода, за да позволите на бъбреците ви да компенсират. Стомахът, пълен с вода, също причинява леко гадене за мнозина.

 

4. Главоболие

 

Нивата на натрий спадат леко, когато тялото се насити с вода, което води до подуване на клетките. Тъй като мозъкът е затворен в черепа, почти няма място за разширяване на клетките. Това създава натиск, причинява главоболие и дори мозъчна мъгла. Няма точни данни какво ниво на натрий в кръвта причинява тези ранни признаци.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес