Джинджифилът е една от онези подправки, които биват широко разпространени както в кулинарията, така и в медицината. С нея може да способствате подобрение в храносмилателната система, да изгорите излишните мазнини, както и да предотвратите гадене.
Мнозина я използват като средство за подсилване на имунната система. С корен от джинджифил се приготвят едни от най-лековитите отвари, благодарение на които се предпазваме от множество настинки през студените месеци.
Как обаче сами да го отглеждате? Замисляли ли сте се някога за това?
Днес ще споделим с вас един нов метод за отглеждане на джинджифил у дома. Сигурни сме, че много от вас ще са истински доволни и щастливи, защото винаги ще имат под ръка изцяло натурален продукт, с който да овкусяват печивата и да лекуват неразположенията.
Каква е първата стъпка?
За предпочитане е да засадите това растение през последните дни от пролетта, преди да са настъпили обилните валежи. Имайте предвид, че подправката няма да преживее сланата. Дори е възможно да го отглеждате на закрито.
Джинджифилът - божественият корен, който е толкова полезен
Как да изберете растението?
В света могат да бъдат открити най-различни сортове джинджифил, но съветът ни е да заложите на онзи, който е най-широко разпространен. Посетете близкия зеленчуков магазин и си го набавете от там.
Внимавайте коренът да е свеж, да няма гънки и да бъде колкото се може по-гладък. Това е признак, че растението е здраво и ще роди много „плодове”.
Каква предварителна подготовка изисква?
Задължително трябва да нарежете корена на парчета с широчина около 2 – 3 см. Оставете ги на сухо и хладно място, така че самите парчета да образуват защитен калус.
Почвата е добре да бъде дренирана. Необходимо е да се смесят равни количества пръст с изгнил компост.
Заложете на по-сенчесто място, но да бъде защитено от вятър и влажност.
Засадете растението на дълбочина около 30 см. Нужно е да си набавите пластмасов съд, а не керамичен.
Какви са ползите от джинджифила за здравето
Средата му трябва да е влажна, но не прекалено много. Задължително обогатявайте почвата. За предпочитане е това да се случва минимум веднъж в месеца.
Много скоро ще имате джинджифил, с който да приготвяте вкусни чайове и да се предпазвате от върлуващите грипове и настинки.