През пролетта ливадите и крайпътните тревисти места за изпъстрени с жълтите цветчетата на глухарчето. Добре информираните хора освен да му се любуват го използват и като профилактично, лечебно средство, ефектът от което е сравним с прочутата билка женшен. Цветовете и листата от глухарче се берат през пролетните или/и началните летни месеци, докато корените на растението се берат или в началото на пролетта, или през август или септември.
Как глухарчето влияе върху физиологичните системи на организма?
Първо, възвръща подвижността на ставите и прави раните да завяхват лесно.
Второ, регулира апетита, нормализира работата на храносмилателната система, интензифицира обмяната на веществата.
Трето, тонизира нервната система, бори се с хроничната умора, сваля стресовото напрежение, зарежда с енергия.
Четвърто, извлича токсичните отпадъчни вещества, премахва пристрастеността към наркотични вещества.
Пето, нормализира работата на храносмилателната система и изчиства червата от глисти, намалява концентрацията на холестерол в жлъчката.
Шесто, обогатява организма с витамините А, групата B и C, както и микроелементите: мед, желязо, калий, магнезий, натрий и магнезий.
Седмо, действа върху кожата като подобрява тена и премахва луничките.
Чаят от глухарче се бори с най-упоритите болести
Конкретни рецепти, въздействащи върху определени болести:
- При анемия се използва смес от: 3 суп. л. цветове от глухарче, 3 суп. л. от билката медуница, 2 суп. л. коприва и 1 суп. л. пелин. Сместа се залива с 1 л вряща вода. Пие се по 50 мл 6 пъти на ден.
- При запек или/и подуване на корема: 1 ч. л. цвят от глухарче се залива с чаша вода и се вари 15 мин. на слаб огън, след което кисне в продължение на 30 мин; пие се по 1 с. л. 3-4 пъти дневно.
- При хормонален дисбаланс: буркан с вместимост 3 л се напълва с цветове от глухарче, добавя се 1 кг захар, сместа се разбърква старателно, отлежава в продължение на 3 седмици и се прецежда. От така получената течност към чая се добавя 1-2 с. л.
- При кожни проблеми: 1 с л. от намачкани корени от глухарче се залива с 200 мл топла вода и се вари на слаб огън в продължение на 15 минути; следват охлаждане и филтриране. Три пъти дневно, преди хранене, в продължение на 15 мин. се изпива бавно ⅓ чаша.
- При отслабване на косъма се прави маска като с 200 мл вряща вода се залива 1 с. л. нарязани пресни листа от глухарче. Получената отвара се втрива в скалпа, главата се завива с кърпа и така се престоява за около ½ час. Накрая косата се измива.
- За снижаване на телесната температура и спадане на треската се използва сладко от глухарче, което се приготвя като: 500 неразцъфтяли съцветия от глухарче се изплакват и се натопяват в студена вода за 24 часа; към изцедената течност се добавя 1 суп. л студена вода и се вари 10 мин. Прецежда се отново и се смесва с 1 кг захар и сок от 2 лимона. Сместа се вари 1 час на слаб огън, охлажда се и се съхранява в стъклен буркан.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.