Аналгинът и аспиринът са две от най-често приеманите лекарства у нас. Малко хора знаят обаче, че едновременният прием на аналгин и аспирин заедно е опасен и често взимат и от двете лекарства, когато са повалени от грип или вирусна инфекция. Вижте защо не трябва да приемате аналгин и аспирин заедно.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Аналгинът – бърза помощ при болка
Аналгинът е сред най-често изписваните и закупувани медикаменти за облекчаване на болката. Нестероидно противовъзпалително средство, той намира приложение и при банални настинки, вирусни инфекции, треска. Начинът му на действие е свързан с блокиране на определени химични предаватели в мозъка, отговорни за болката. Облекчава ефективно главоболие, зъбобол, болки от различен характер. Вероятно всеки от вас има в домашната си аптечка аналгин и го използва като първа помощ при болка и настинка. Оказва се обаче, че аналгинът не е толкова безобиден, колкото повечето хора смятат и че следва да бъдете внимателни при приема му, както и при приема на аналгин с други лекарства, тъй като има клинично значими взаимодействия и едновременният прием може да бъде опасен или поне неблагоприятен. Така например аналгин и аспирин заедно не трябва да се приемат. Необходимо е да уведомите лекаря или фармацевта си за всички други лекарства, които приемате, преди да започнете прием на аналгин, тъй като едновременният прием с определени лекарства може да доведе до тежки странични нежелани реакции. Медици подчертават, че аналгинът не трябва да се приема с други НСПВС каквото средство е именно аспиринът, както и едновременно с антикоагуланти.
10 съвета как да се преборите с трудното преглъщане на хапчета
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Аспиринът – универсален помощник
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Аспиринът е сред най-продаваните лекарства у нас. Употребява се при болка, мускулна треска, инфекции, настинки, както и за профилактика на сърдечно-съдови усложнения като инфаркт и инсулт. Аспиринът подобно на аналгина принадлежи към групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Активната активна съставка е ацетилсалицилова киселина и е известна с широк спектър на действие, като освен най-популярните си действия аспиринът се използва и при костни и ставни болки, артрит, висока температура. Въпреки че е толкова популярен, малко хора знаят за опасността от странични ефекти и че не трябва да се приема заедно с аналгин.
До какви опасни последствия може да доведе едновременният прием на аналгин и аспирин?
Може да приемате аналгин и аспирин заедно само под лекарски контрол, тъй като съществува опасност от поява на:
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
- вътрешно кървене, което сериозно може да застраши живота и здравето,
- панкреатит,
- сериозни язви на стомаха,
- различни по степен увреждания на мозъка или черния дроб, които също могат да бъдат животозастрашаващи,
- алергична реакция при смесването на съставките.
Как да понижите кръвното налягане без хапчета: 10 одобрени от лекарите начина
Особено опасен е едновременният прием на аналгин и аспирин заедно от пациенти, които страдат от алергии към медикаменти, чернодробна или бъбречна недостатъчност, стомашни проблеми, заболявания, свързани с висок риск от усложнения от страна на сърдечно-съдовата система, сърдечни заболявания.
Как да се предпазите от нежелани странични ефекти при прием на лекарства?
Не е напълно възможно да се предпазите от нежелани странични ефекти при прием на лекарства, но може съществено да минимизирате риска, като обсъдите с лекаря си какви други лекарства приемате, за да избегнете смесването на несъвместими медикаменти. Дори да ви се струва незначително хапченце като витамин С, задължително споделете с лекаря си всички лекарства, които пиете. Така ще намалите риска от нежелани странични реакции и ще дадете възможност на медикаментите да са по-ефективни.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.