При дибет тип 2 е много важно да следите диетата си и да обърнете внимание на консумацията на въглехидрати. Когато ядете въглехидрати, тялото ви ги превръща в захар, което директно влияе върху нивата на кръвната ви захар.
Още: Лесен трик, с който може да съхрани чесъна свеж и вкусен повече от година
Плодовете са много добър начин да се почувствате сити, като същевременно задоволите желанието си за сладко. Това заявяват от Американската диабетна асоциация и подчертават да броите плодовете като въглехидрати в менюто си.
Учени: Този витамин предпазва от диабет
Кои са най-добрите плодове?
Най-добрият избор са пресни плодове, замразени или консервирани плодове, които нямат добавени захари. Внимателно четете етикета и имайте предвид, че захарта се крие и зад съставки като: тръстикова захар, инвертна захар, царевичен подсладител, декстран и царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза. Според проучване от 2013 г. консумацията на цели плодове, ябълки, боровинки и грозде е значително свързана с по-нисък риск от развитие на диабет тип 2.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Препоръчителните плодове са:
- ябълка
- боровинка
- череша
- грейпфрут
- гроздов
- портокал
- праскова
- сливи
Какво не трябва да се яде при захарен диабет - забравете тези храни!
Плодов сок
Още: Какви грешки допускаме при втасване на козунак
Още: "Петте тибетски перли" - ритуал за вечна младост на монасите
Една трета до половин чаша плодов сок съдържа около 15 грама въглехидрати.
Резултатите от изследванията за плодов сок и диабет са смесени. Според проучване от 2013 г по-голямата консумация на плодови сокове е значително свързана с по-висок риск от диабет тип 2. Друго проучване от 2017 г. на произволни контролирани проучвания предполага, че консумацията на 100 процента плодов сок не е свързана с повишен риск от диабет. Нужни са повече изследвания. Препоръчва се пиенето на 100 процента плодов сок по 60 мл или по-малко на ден, но без добавена захар.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.