Времето за въздържание от вода и храна преди кръвни и други изследвания и тестове може да е различно в зависимост от метода на лабораторния анализ и указанията на лекаря - който може да препоръча тестване с повече или по-малко време на въздържание според целта на анализа и здравословното състояние на съответния пациент.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Д-р Кларис Безера разяснява следното.
Ето и някои често възникващи въпроси относно въздържанието преди кръвни изследвания.
1. Разрешено ли е по време на въздържанието да се пие вода?
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
По време на периода на въздържание ви е позволено да пиете вода – но само колкото да утолите своята жажда. Излишъкът е в състояние да изопачи резултата от теста. Други напитки, като алкохол, чайове или безалкохолни, е наложително да се избягват, защото могат да променят кръвните съставки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
2. Необходимо ли е да спрете приема на лекарства?
Не е необходимо да преустановявате употребата на лекарствата освен ако това не се препоръчва от лекаря ви. Но въпреки това е важно да информирате лабораторията за употребата на каквото и да е лекарство, така че този фактор да се вземе под внимание по време на анализа.
Лекар: Това са най-важните показатели, които трябва да следите при кръвни изследвания
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
3. Какво да правим, когато различни изследвания изискват различно време на въздържание?
В случай, че лекарят определи изследвания с различно време на въздържание, трябва да се спазват указанията за изследването, което има най-дълго време на въздържание. Например, ако кръвната картина на едното изследване не изисква въздържание, а за другото са задължителни от 8 до 12 часа, се препоръчва въздържане от храна и напитки от 8 до 12 часа. Въпреки това, ако въздържанието е продължило твърде дълго, лабораторията може да предложи за някои тестове човекът да се върне в друг ден.
4. Ако времето за въздържание е превишено, мога ли да се явя за изследване?
При превишаване на времето на въздържание не се препоръчва провеждането на теста, тъй като може да има вариации в резултата. Човекът трябва да отиде в лабораторията друг ден след препоръчителното време на въздържание. Например, въздържанието за оценка на кръвната захар е до 12 часа. Ако изследването се извършва на лице, гладувало повече от 12 часа, възможно е нивото на глюкозата да е по-ниско от реалното.
Лекари: Не правете това преди кръвни изследвания, променят резултатите
5. Може ли да пия алкохол в деня преди кръвното изследване?
Не може. Алкохолът директно ще повлияе на нивата на глюкозата и триглицеридите при резултата от теста. Затова е препоръчително да се избягват алкохолни напитки минимум 72 часа преди теста.
6. Мога ли да правя гимнастически упражнения преди кръвния тест?
Препоръчва се да бъде избягвана тежка физическа активност в деня на изследването, защото упражненията могат да насърчат намаляване на нивото на глюкозата и триглицеридите, както и да благоприятстват образуването на метаболити, като креатин-фосфокиназа и млечна киселина - които започват да циркулират в по-голяма концентрация, пряко влияейки върху резултата от теста. При това, ако се изследва състоянието на простатата, трябва да се избягва сексуална активност 3 дни преди теста, както и колоездене и прием на някои лекарства.
7. Пушенето пречи ли на резултатите от изследването?
Да, то влияе главно върху нивата на глюкозата. Ето защо се препоръчва въздържане от тютюнопушене преди кръвния тест.
Внимание! Статията предлага само информация с цел обща култура – а не медицински указания. Обръщайте се винаги към специалист-медик!