Хората, които живеят в условия на йоден дефицит и не получават йодна профилактика, имат с 10-13% по-нисък коефициент на интелигентност, заяви заместник-директорът на Националния институт по ендокринология към Министерството на здравеопазването на Руската федерация Екатерина Трошина.
Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
Поводът за интервюто й е Световният ден на щитовидната жлеза, който се отбелязва всяка година на 25 май.
"При хората, които постоянно живеят в условия на йоден дефицит и не получават йодна профилактика, умствената работоспособност (нивото на IQ) намалява с 10-13%, което е свързано с по-ниски академични резултати при децата, а при възрастните - с по-ниска икономическа производителност и по-ниски заплати", казва Трошина.
Тя отбеляза, че лекият йоден дефицит, за разлика от тежкия, често няма ясно изразени симптоми, като при децата в училищна възраст без заболявания на щитовидната жлеза, които са родени и живели в региони с умерен йоден дефицит, се забелязват интелектуални затруднения.
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
"Най-ефективният метод за предпазване от болести, свързани с йодния дефицит, препоръчан от Световната здравна организация, е консумацията на йодирана сол", подчерта Трошина.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин