Консумацията на алкохол може да има вредно въздействие върху почти целия организъм. Утвърдено е мнението, че негативните последици за здравето от пиенето се изпитват само от хора, които пият алкохол всеки ден в големи количества.
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Истината обаче е съвсем различна - дори малки количества, консумирани ежедневно, или т.нар. редовно пиене през уикендите или в свободното време могат да бъдат вредни. Какви са последиците за здравето от употребата на алкохол.
Влияние на алкохола върху стомаха
Стомахът е един от първите органи, в които постъпва изпитият алкохол. Поради тази причина именно в него най-често се наблюдават първите признаци на прекомерна консумация на алкохол. Злоупотребата с алкохол често води до развитие на симптоми на гастро-езофагеален рефлукс, като например парене зад гръдната кост.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Това се дължи на дисфункция на мускула на езофагеалния сфинктер и увеличаване на производството на киселина в стомаха при излагане на алкохол. След контакт с деликатната лигавица на хранопровода алкохолът може да доведе и до увреждане на лигавицата, което с годините може да доведе дори до развитие на рак.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Лекар: Тази храна намалява вредата от алкохола и винаги трябва да го консумирате с нея
Въздействие на алкохола върху черния дроб
Черният дроб е един от най-важните органи в човешкото тяло. Той изпълнява голямо разнообразие от функции, една от които е инактивирането или детоксикацията на токсични вещества като алкохола.
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
При хора, които пият твърде много, черният дроб работи на максимални обороти, опитвайки се да метаболизира целия алкохол, който е попаднал в организма. За съжаление, прекаленото и често пиене може да доведе до увреждане на черния дроб, развитие на стеатоза, алкохолно възпаление и в крайна сметка до цироза и пълна чернодробна недостатъчност.
Много хора смятат, че чернодробните проблеми се развиват само при хора, които пият много алкохол всеки ден. Нищо не може да бъде по-далеч от истината - органът може да бъде увреден дори от малки количества, консумирани редовно.
Така например това може да бъде чаша уиски или чаша вино, изпити след работа за разтоварване. Така нареченото пиене през уикенда, т.е. пиене в компания, също може да има подобни последици.
Въздействие на алкохола върху червата
Алкохолът може да окаже вредно въздействие и върху функцията на червата. Те обикновено се появяват по-късно и най-често при хора, които злоупотребяват с алкохолни напитки за дълъг период от време.
Алкохолът уврежда чревната лигавица, която е важен елемент, участващ в усвояването на хранителните вещества. Поради това хроничното пиене може да доведе до сериозен недостиг на витамини и минерали, както и на основни елементи от съществено значение за функционирането на организма, като протеини, въглехидрати и мазнини. Освен това злоупотребата с алкохол благоприятства развитието на хронична и упорита диария.
Какво се случва с тялото ви, ако спрете алкохола?
Въздействие на алкохола върху сърцето
Злоупотребата с алкохол в дългосрочен план може да бъде свързана с развитието на множество сърдечни проблеми. Хората, които пият редовно, са изложени на по-висок риск от развитие на алкохолна кардиомиопатия, при която кухините на сърдечния мускул се разтягат прекомерно, така че той не е в състояние да изпомпва правилно кръвта.
Това води до развитието на много неприятни симптоми на сърдечна недостатъчност и сърдечно-съдова недостатъчност като цяло, като хронична задуха, проблеми с дишането, лесна уморяемост или генерализирани отоци.
Алкохолът, консумиран за дълъг период от време в прекомерни количества, може също така да спомогне за развитието на аритмия, т.е. неравномерност на сърдечния ритъм. Освен това той е добре познат рисков фактор за хипертония и всички свързани с нея последици - инсулт, инфаркт и сърдечна недостатъчност, атеросклероза и нарушена бъбречна функция
Въздействие на алкохола върху мозъка
Повечето хора, които употребяват алкохол, са изпитали в живота си краткотрайния му ефект върху мозъка. Става дума за махмурлука, който е най-често срещаният страничен ефект, свързан с консумацията на високоалкохолни напитки.
Предполага се, че характерното за махмурлука главоболие, повишената жажда, свръхчувствителността към светлина и шум могат да бъдат свързани с наличието на ацеталдехид - токсичен метаболит - в организма или с дехидратацията, свързана с намаляване на секрецията на един от хормоните - вазопресин. Макар че махмурлукът е неприятен, той не продължава дълго - обикновено преминава след около няколко часа почивка.
Продължителната и прекомерна консумация на алкохол в продължение на години обаче може да доведе до по-сериозни мозъчни нарушения.