Гореща напитка като билков чай често се смята за лек за респираторни заболявания като настинка или грип. Изследванията показват, че топлите напитки могат да помогнат за временно облекчаване на симптоми като хрема и възпалено гърло. Освен това не може да се отрече, че чаша топла напитка е успокояваща в лошите дни.
Още: Лекар: Сутрешна кашлица - симптом на 3 опасни заболявания
Когато става въпрос за кафе обаче, топлината му не е достатъчна, за да го превърне в напитка, която може да ви помогне, когато сте болни, и има редица причини за това. При респираторни заболявания по-добре помагат други, по-хидратиращи напитки като вода, топли билкови чайове и топла супа, които поддържат добро ниво на хидратация по време на заболяването. Но ако имате нужда от кофеин, изберете зелен чай, който е много по-щадящ за стомаха.
Ето защо не е добре да пиете кафе при настинка или грип:
Когато сте болни, тялото ви се нуждае от почивка
Стимулиращата природа на кофеина може да бъде контрапродуктивна в случай на настинка или грип. А именно, когато сте болни, почивката трябва да е ваш приоритет, за да може тялото ви да се възстанови от вируса, а кафето може да затрудни получаването на необходимия сън. Същото важи и за енергийните напитки, които съдържат повече кофеин от чаша кафе, пише "HuffPost".
Още: Бабите ни лекуваха острата кашлица с този чай
Кафето може да доведе до дехидратация
Кофеинът има лек диуретичен ефект, така че може да настъпи дехидратация, но това не е така за всички. Последните изследвания показват, че хората, които редовно пият умерено количество кафе, няма да се дехидратират от напитката. Вместо това, всяка лека дехидратация поради диуретичното естество на кофеина се наблюдава при тези, които не са свикнали да пият твърде много наведнъж.
Още: Народен лек със свинска мас при кашлица - чисти дробовете
Така че, ако обикновено не пиете кафе, не е добра идея да пиете голяма чаша кафе, когато имате настинка или грип. Вместо това е важно да се хидратирате с вода. Ако заболяването ви причинява повръщане или диария, особено важно е да се съсредоточите върху хидратацията.
Може да причини стомашни проблеми
Освен че стимулира храносмилането, кафето може да причини и стомашни проблеми при някои хора.
„Някои от инфекциите, особено грипът, понякога могат да причинят стомашно-чревни симптоми и влошаването на цялата тази система от стомаха до червата просто не е добра идея“, каза Суан Хасиг, доцент по епидемиология в университета Тулейн в Ню Орлиънс.
Още: Тайната на природната енергията: Тези храни ще ви спасят от анемия
Може да реагира с някои лекарства
По-специално кофеинът може да засили ефектите на стимуланти като псевдоефедрин, който често се използва за облекчаване на симптомите на настинка и грип. Може да реагира и с антибиотици, които трябва да приемате, ако имате бактериална инфекция от всякакъв вид. Въпреки това, ако редовно консумирате кафе, може да успеете да понесете тези лекарства, защото тялото ви е свикнало с ефектите на кофеина.
Още: Кафе - вдига или сваля желязото в организма
Допустими са малки количества кафе
Въпреки че не е необходимо напълно да спрете да пиете кафе, когато сте болни, добра идея е да намалите количеството кофеин, което консумирате през това време.
„Иначе няма нищо лошо в чаша кафе, особено през първата половина на деня, защото може да предотврати главоболието и да ни помогне да се движим“, обяснява Хасиг.
Вредно ли е кафето при кашлица?
Кашлицата обикновено се наблюдава при настинка и други респираторни заболявания. Постоянната постинфекциозна кашлица (PPC) е кашлица, която продължава повече от три седмици след обикновена настинка или друга вирусна инфекция на дихателните пътища.
Медът е препоръчан от Световната здравна организация (СЗО) като възможно лекарство за кашлица, симптоми на настинка и инфекция на горните дихателни пътища (URTI), тъй като успокоява гърлото.
Проучване оценява ефекта от комбинацията мед-кафе при лечение на пациенти с PPC. Това проучване установи, че комбинацията мед-кафе ефективно лекува PPC за кратко време. Така че, ако искате да се чувствате по-добре, докато имате кашлица, сладкото кафе с мед може да бъде идеалната ви напитка.
Какаото, чаят, напитките кола и кафето съдържат кофеин. Кофеинът има противовъзпалително действие и стимулира централната нервна система (ЦНС). Метилксантините, които включват кофеин и теофилин, са бронходилататори, за които се смята, че увеличават дихателните усилия. И така, добро ли е кафето при настинка и кашлица?
Въпреки това кафето, може да е лошо за кашлица, когато се използва самостоятелно. Тази статия обсъжда допълнително защо кафето е лошо за кашлица.
Още: Как цитрусовиете плодове влияят на холестерола?
Защо кафето е лошо при кашлица и настинка?
Когато имате кашлица и настинка, това може да ви направи нещастни. Изпълнението на малките ежедневни задачи може да изглежда като планина, която трябва да изкачите. Почивката и сънят са добри начини да си помогнете да се възстановите от кашлица и настинка.
Тъй като както кофеиновото, така и безкофеиновото кафе могат да повишат бдителността, то може да ви попречи да си осигурите адекватна почивка и сън.
Въпреки че кофеинът има някои положителни страни като противовъзпалителни ефекти, той може да причини сухота в гърлото, което допълнително предизвиква кашлица. Това отговаря на въпроса „Вреден ли е кофеинът за кашлица?“
Продължителната кашлица може да бъде причинена от гастро-езофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), която се характеризира с изтичане на стомашна киселина в гърлото и го дразни.
Още: Лекар: Фъстъци - вдигат или свалят холестерола
Ограничаването на напитките, съдържащи кофеин, до една или две чаши дневно може да помогне при рефлукс.
Може ли кафето да предизвика кашлица? Да, до известна степен.
Чаят, кафето и безалкохолните напитки съдържат кофеин. Кофеинът и алкохолът ви дехидратират, което е пагубно, когато се опитвате да лекувате настинка. Може да сгъсти слузта ви и да влоши кашлицата ви.
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.