Има няколко вида кашлица, за които се предписва подходящо лечение. Това заболяване не е само заболяване, с което трябва да се борим само за премахване на симптомите. На кашлицата трябва да се гледа като на индикатор, че в тялото се опитват да проникнат алергени, патогенни бактерии или вируси. Затова си струва да се борим точно с причината за появата й. Така че, когато се появят първите признаци на кашлица, струва си да посетите лекар, който ще постави точна диагноза и ще определи по-нататъшни мерки за борба с болестта.
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
Видове кашлица
По правило кашлицата е симптом на появата на заболявания като ARVI или бронхит. За да предпишете правилното лечение, трябва да определите видовете кашлица въз основа на симптомите, които измъчват детето, например:
Как да се отървем от кашлицата в домашни условия?
Суха кашлица - представлява реакция на лигавицата на гърлото към възпаление, а също така показва увреждане на дихателните пътища. Появява се най-често в ранните стадии на заболяването. При този тип детето не може да изчисти гърлото си и изпитва силен дискомфорт в областта на гърлото. Продължителната кашлица може да доведе до увреждане на малките съдове и дрезгав глас.
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
Влажна кашлица - често е продължение на сухата и се появява приблизително три дни след началото й. При този тип храчките се изкашлят. Това може да бъде придружено от бълбукащи звуци от гърлото.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
Хронична кашлица - детето има постоянна кашлица, възниква поради хронична обструктивна белодробна болест.
Влажната кашлица не винаги включва отхрачване на храчки, в този случай тя се класифицира като непродуктивен тип. Това показва продължителна настинка, начало на бронхит или пневмония. При тези заболявания кашлицата може да бъде доста болезнена, така че детето ще е неспокойно и ще я понася по-трудно.
Видовете кашлица при възрастни са идентични с тези при децата и имат подобни прояви. Но диагнозата се улеснява от възможността за по-добро взаимодействие с пациента.
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Как да преборим мъчителната кашлица? Докторите имат решение за противодействие на всички нива
Какви други прояви може да има?
Когато се комбинират няколко симптома, можете да предположите появата на конкретно заболяване, което лекарят може да потвърди. Така че, ако кашлицата се комбинира с треска и болка в гърдите, това е признак на пневмония. Ако има главоболие, втрисане и болка в тялото, тогава може да се предположи развитието на грип.
Най-опасната от всички прояви е кашлицата с кръв, като може да има и треска и нощно изпотяване. В този случай е необходимо спешно да се консултирате с лекар, тъй като може да се установи диагноза туберкулоза. И само при навременно започване на лечението е възможно да се спре развитието на болестта и да се намалят рисковете от усложнения върху тялото.
Как да лекуваме всички видове кашлица при възрастни и деца?
Първото нещо, което трябва да запомните, е, че самолечението може да доведе до влошаване на заболяването и преход към по сложни форми. Това е особено опасно при лечение на дете, тъй като тялото му има по-малко съпротивление.
Има два вида лекарства, предписани за кашлица:
· отхрачващи средства;
· потискащи.
Първият тип помага за опростяване на отделянето на храчки, като същевременно намалява дискомфорта. Предписва се при влажна кашлица. Вторият вид облекчава болката и потиска пристъпите. Най-добре е да не го приемате, ако имате продуктивна кашлица, тъй като потиска нормалния отговор на организма и може да доведе до усложнения.
Освен това трябва да използвате различни видове овлажнители на въздуха, които ви помагат по-добре да отхрачвате слузта, да избягвате алергени и да не провокирате усложнения от пушенето. Трябва също така да пиете много течности, за да предотвратите загубата на много влага от тялото си.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.