Всяка година броят на хората, занимаващи се със спорт, нараства. Това се обяснява и с насърчаването на здравословен начин на живот и разбирането ползите от физическата активност. За най-популярен спорт се смята леката атлетика, в която бягането и ходенето са най-предпочитани. При грешен подход физическата активност може да изостри някои заболявания и проблеми със сърдечно-съдовата система.
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Какво се случва със сърцето по време на тренировка?
Спортът оказва положителен ефект над сърдечно-съдовата система и се препоръчва на всички хора. По време на тренировка сърдечната честота на човек се покачва. Това обяснява факта, че мускулните тъкани изискват повече кислород и допълнителни вещества за своята енергична дейност. Съответно в тялото това се реализира чрез покачване на сърдечната честота.
По време на физическа активност адреналинът се отделя в тялото в малко количество заедно с други компоненти. Това помага за укрепване на съдовата стена и повишаване тонуса на сърдечно-съдовата система. Хормоналният компонент, заедно с активното движение на кръвта през съдовете, както и енергийната работа на сърцето, дават добра тренировка за човешкото тяло, а сърцето ни е по-подготвено за стресови ситуации.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Плодът, който трябва да ядете всеки ден за здраво сърце
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Има ли възрастова граница за активен спорт?
Днес има отделни препоръки от кардиолозите, публикувани през 2020 г., в които се посочва, че възрастта от 65 години може да е причислена към така наречената старост. От този момент нататък трябва внимателно да подхождаме към избора на спортна дейност и преди да изберем какъвто и да е вид упражнения за себе си, трябва да се консултираме с лекар и да преминем серия от тестове, които ще премахнат проблеми като:
- исхемична болест на сърцето;
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
- атеросклероза на сърдечните съдове.
Как да определим къде е границата между ползата и вредата в спортните хобита?
Прекомерните упражнения не са полезни за тялото и за сърдечно-съдовата система. Повечето професионални спортисти, които се пенсионират на възраст между 30 и 40 години, могат да се сблъскат със сериозни сърдечни и съдови проблеми на по-късен етап. Например:
- артериална хипертония;
- хипертрофия на миокарда;
- сърдечна недостатъчност.
Така всеки възрастен трябва сам да реши как и колко да спортува. Лекарите препоръчват на всички хора редовно да се подлагат на медицински прегледи след 35-40 години. Ако според резултатите от ултразвука на сърцето лекарят види забавяне на сърдечната честота или образуване на хипертрофия на миокарда на лявата камера, в този случай човекът ще получи препоръки за спиране или намаляване интензивността на физическата активност.
Най-добрите храни за здраво СЪРЦЕ
Ако не тренирате, сърцето ви ще се влоши ли?
Липсата на активност и спирането на физическата активност може да доведе до затлъстяване. Това е основният фактор за развитието на сърдечно-съдови заболявания. Спортните дейности са полезни и необходими за сърцето и за сърдечно-съдовата система. Поради липсата на физическа активност настъпва не само затлъстяване на подкожната мазнина (най-дълбоката покривна тъкан, която се намира под дермата), но и затлъстяване в областта на кардиомиоцитите (мускулните клетки на сърцето). Това може да доведе до здравословни проблеми като:
- уголемяване на сърцето;
- нарушение на сърдечния ритъм;
- сърдечна недостатъчност.
Всички хора трябва да бъдат физически активни. Минимум това са разходки за 30-40 минути на ден, като максимум това са фитнес натоварвания и силови упражнения за поддържане на здравословна форма и жизненост.
Кои спортове влияят най-добре на сърцето?
Като цяло специалистите съветват да се практикуват спортни дициплини, които имат кардио ефект. Такива са:
- плуване;
- тречинг;
- тичане в парка;
- аеробика;
- колоездене;
- каране на велоаргометър.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.