Чревно разстройство може да възникне по различни причини, вариращи от лошо измиване на ръцете до по-сериозни заболявания. Но въпреки това има продукти против разстройство, които са полезни при чревни разстройства.
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
Какви храни да ядете при разстройство?
Разстройството и болките в стомаха изискват специална диета. В повечето случаи правилната диета ще помогне да се отървете от неприятните симптоми доста бързо.
Какво трябва да ядете, ако имате разстройство?
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
По време на чревно разстройство калият се отстранява от тялото, което бананите ще помогнат за попълване. Ястия от картофи (картофено пюре) и плодови сокове няма да бъдат излишни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
Включете в диетата си каша, приготвена с вода. Най-добре помагат оризът и овесените ядки – те действат благоприятно на стомаха и червата, като спомагат за извеждането на токсините.
Не забравяйте да консумирате леки супи или бульони - ако имате диария, важно е да избегнете дехидратация.
Лекар: Ако страдате от диария, направете това
Още: Знаете ли как се прави екстракт от розмарин
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
Поради риск от дехидратация е необходимо да се приемат много течности. Вода, чайове, компоти, сокове са най-добрите помощници при разстройство. С чай можете да ядете бисквити, сладки бисквити, гевреци.
Важно е тези храни да се консумират на малки порции, за да не се претоварва стомашно-чревния тракт. Яжте, докато почувствате леко засищане, за да може тялото да възстанови силите си и да преработи приетата храна.
Кои са най-неподходящите храни при разстройство?
Ако имате чревно разстройство, всъщност не искате да гледате храната. В този момент тялото, ако има нужда от храна, изисква точно определена. Не всички храни обаче могат да се консумират по време на разстройство и следващите 3-4 дни след нея. Те включват:
· всички мазни и пържени храни, тежки за стомаха и червата. Приемането му може само да влоши състоянието;
· млечните продукти също са нежелателни при диария;
· Избягвайте да ядете храни, които причиняват натрупване на газове. От диетата трябва да се изключат газирани напитки, зеле, краставици;
· Има забрана за консервирани и пушени храни, както и за бързо хранене.
Каква е разликата между стомашно разстройство и диария?
Важно е да не забравяте за температурния режим на консумираните продукти. Храната трябва да е топла, тъй като студената храна е трудна за смилане, а горещата храна дразни стомашно-чревния тракт.
Ако състоянието се подобри, диетата може постепенно да се разшири, преминавайки към обичайната хранителна диета след седмица.
Между другото, разстройството е един от симптомите на чревна инфекция. Този проблем е особено остър по празниците, тъй като високите температури на въздуха благоприятстват размножаването на патогенни микроорганизми.
Можете да хванете инфекцията, като ядете не измита ябълка или плувате в езеро. Симптомите се появяват почти веднага - висока температура, диария, гадене. Опасността е, че пациентът може да зарази другите. Пийте минерална вода, за да възстановите водно-солевия баланс, или добавете малко сол и сода за хляб към обикновената вода. Не яжте нищо в продължение на 24 часа (прочетете също: Хранене преди и след диария).
Интоксикацията е тежка, но разстройството не е изчезнало след гладуването? Време е да се обадите на лекар. За превантивни цели измийте ръцете си, както и зеленчуците и плодовете, спазвайте правилата за топлинна обработка на месо и птици.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.