В развитите страни до 20% от населението страда от запек. Ако вие или някой, когото обичате, понякога или редовно имате проблеми с изхождането, прочетете нататък. Ще научите за полезните продукти, които ви помагат да отидете до тоалетната естествено.
Ако запекът продължава седмици или е придружен от болка, кръв и слуз в изпражненията и други неприятни симптоми, консултирайте се с лекар.
Плодове със семена срещу запек
Тези сочни и влакнести плодове бързо ще помогнат за подобряване на храносмилането по естествен път. Някои плодове със семена също съдържат сорбитол, който има леко слабително действие. Кайсиите, сливите, прасковите и нектарините се считат за най-ефективни срещу запек.
Кайсиите, сливите, прасковите и нектарините се смятат за най-ефикасните естествени средства за лечение на запек.
Ако сезонът на пресните плодове е приключил, можете да се ограничите до сини сливи и сушени кайсии. Важно е винаги да измивате сушените плодове с вода - ако ги ядете сухи в движение, това само ще влоши състоянието.
Какво никога не трябва да ядем при запек - спестете си тези проблеми!
Пълнозърнести храни и трици
Непреработеното зърно запазва външната обвивка, ендосперма и зародиша. Това зърно съдържа максимум хранителни вещества и фибри, така че при хроничен запек трябва да включите в диетата си цели зърна и трици (отделената външна обвивка на зърната).
Сред тези продукти:
· пълнозърнест хляб за тост за закуска;
· каша от трици;
· пукнати пълнозърнести хлябове за закуска;
· кафяв ориз отстрани.
Ако не харесвате вкуса на кафяв ориз, можете да си купите смес от обикновен ориз и кафяв ориз.
Бобови растения при запек
Лещата, нахутът и бобът от семейство Бобови съдържат много фибри – това е причината за образуването на газове при много хора. За да бъдат полезни тези фибри, трябва да добавите бобови растения към диетата си на малки порции и да се съсредоточите върху вашето благополучие. Във всеки случай газовете са по-скоро положителен знак, който показва, че чревните бактерии имат какво да ядат.
Лекар съветва: Трите ТОП храни срещу запек
Лещата, нахутът и бобът са с високо съдържание на фибри
Преди готвене се препоръчва предварително накисване на бобовите растения за няколко часа или дори за една нощ в студена вода. Консервираният нахут и боб са по-лесни за храносмилане, защото част от "газообразуващите" вещества отиват в течност, която може да се отцеди.
Можете също така да си купите бобови кълнове или да си ги набавите сами – те също са по-лесно смилаеми.
Семена за редовно храносмилане
Семената от чиа са актуален източник на разтворими фибри. Те също трябва да се разреждат с вода или да се добавят към зърнени храни, смутита и кисело мляко. Чиа пудингът или чиа йогуртът е лека закуска или опция за десерт, която ще ви помогне да запазите влагата в изпражненията си и ще добавите така необходимия вискозитет.
Семената от чиа са богат източник на разтворими фибри.
Правилната диета, която включва супи, ферментирали и пълнозърнести храни и различни видове фибри, може да помогне за подобряване на движението на червата.
Важно е да запомните да пиете много вода през целия ден. Подсладените напитки и кафето не са заместител на водата.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.