Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога е най-подходящо да пиете ПРОБИОТИЦИ

17 ноември 2021, 19:10 часа

Пробиотиците представляват живи микроорганизми, полезни бактерии, които са част от тялото ни и имат полза за функциите в него. Те са важни за храносмилателната и имунната ни система. Изграждат защита срещу различни вируси и болестотворни микроорганизми. 

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

Като чуем пробиотик, ние веднага се сещаме за хранителната добавка, но те могат да се открият и в редица ферментирали и др. храни, богати на полезни бактерии – кисело мляко, ферментирали зеленчуци и напитки и т.н. 

Пробиотичните хранителни добавки обикновено се изписват от лекарите наравно с приема на антибиотици, тъй като те убиват и част от полезните бактерии и трябва да балансираме чрез приема на пробиотици.

Кога да приемаме пробиотик?

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

В зависимост от различните продукти времето за прием също е различно. Следете предписанията на производителя и на вашия лекар. Някои смятат, че е добре пробиотикът да се приема преди антибиотика, други – няколко часа след него, а трети – с 12ч. разлика. 

Ако пък приемате пробиотик поради друга причина, а не заради лечение с антибиотици, също трябва да съобразите по кое време е най-удачно да го пиете. Добре е да споменем също, че не само антибиотиците могат да елиминират полезните бактерии, но и агресивната среда в стомаха като например честата поява на киселини. 

В този случай е най-добре да приемете пробиотика, когато нивото на стомашните киселини  е най-ниско. Как да разберете кога е това? Просто е, не бива да сте яли около 3-4 часа и през този период е удачното да вземете пробиотик. Ако сте се нахранили наскоро, стомахът, панкреасът и черният дроб са изградили смес от храносмилателни ензими, сокове и киселини, които имат задачата да разградят погълнатата храна до съставните й части.

Тази разграждаща смес е много силна и пречи на полезните бактерии да достигнат до червата, затова е най-добре да приемате пробиотика си преди хранене или в самото начало на храненето. Тогава стомашната среда е най-малко кисела и пробиотичните бактерии ще достигнат благополучно до червата и храносмилателния тракт, където трябва да са.

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Разбира се, отново споменаваме, че тези фактори не са категорични и определящи. Трябва да се консултирате предварително със специалист и да прочетете предписанието на вашата добавка. Така ще получите най-адекватната в случая схема за прием.

Важно е да кажем също, че статията е с информативна цел и ние не сме лекари, затова ви приканваме преди да започнете да приемате каквото и да било, да се посъветвате с вашия лекар или фармацевт. Те ще ви дадат най-добрите съвети. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес