Не сте предполагали, че изненадващо ще ви заболи челюстта? Питате се „сега пък това откъде ми дойде?!“ Да, челюстта е нетипично място да генерира усещане за болка и не винаги можете да се ориентирате, каква е причината за това…
Още: Какво е орторексия нервоза и как да се предпазим от нея
Още: Всички ретроградни планети за 2025 - пълен списък
Ако болката в челюстта е слаба, то сте склонни да я неглижирате, приемайки, че ще заглъхне скоро; ако обаче е силна, то желаете да се отървете от нея колкото се може по-скоро, за да можете да се наслаждавате на храната, която поемате и дъвчете, както и да не кривите лицето си в странни мимики и дори да фъфлите при говорене… Затова посягате към обезболяващи хапчета, но така облекчението ще е временно, тъй като, когато причината да ви боли челюстта е неизяснена, то едва ли болката ще премине от само себе си. А причините за появата й могат да бъдат най-изненадващи, например, силно стискане на челюстите или/и скърцане със зъби.
За съжаление, вие не сте в състояние да контролирате тези си действия, тъй като това, в 80% от случаите, се получава по време на нощния сън – на подсъзнателно ниво. Именно когато вие систематично сте били през деня в свръхнапрегнато състояние, или/и дълбоко обезпокоени, или/и разтревожени, или/и направо стресирани, централната нервна система е вероятно да трансформира тези реални усещания в подсъзнателно, нощно стискане на зъбите или скърцане с тях.
Щракане на челюстта: 6 начина да се справите с това у дома
Още: Вреди ли аспартамът и какво трябва да знаем за него
Още: Вредата от тесните дрехи и обувките на токчета
Така че не се чудете, че сутрин изпитвате болка в челюстите… Проблемът е решим единствено, ако си наложите да не възприемате нещата твърде дълбоко, за да сте в състояние да овладявате стреса и да контролирате тревожността и безпокойството си… Наложете си такава емоционална нагласа и съответно поведение, защото несъзнателното стискане на челюстта и скърцането със зъби може да доведе до сериозното им увреждане, изразяващо се в травматични нарушения в самата челюст или/и в челюстната става.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Две други възможни причини за поява на челюстна болка се определят от развитието на възпалителни процеси или на венците, или на ставата, свързваща долната с горната челюст, която става обезпечава движението на челюстта. От друга страна, недоизлекувани възпаления на венците могат, в определени случаи, да се разпространят в дълбочина до самата челюстната става, при което централната нервна система ще реагира с поява на по-слаба или по-силна болка в челюстта. При това, въпросните възпалителни процеси, освен болка, могат да предизвикат и: схващане, затруднения при отваряне на устата, щракане при дъвчене, както и усещане, че челюстта се „заключва“.
Нарушения в нормалната захапка могат също да ви донесат проблеми с челюстта и управляваща я става. Освен нормална захапка (когато горните резци покриват 33% от долните резци), захапката може да е аномална – изкривена по различни причини в определена посока, така обособявайки: обратна захапка (долната челюст е пред горни резци); задна захапка (долната челюст е в по-задно положение от нормата при ортогнатна захапка); отворена захапка (има разстояние между горните и долните зъби); дълбока захапка (прекомерно силно покриване на долните зъби от горните).
Кои са 4-те причини, заради които може да ви боли челюстта
Още: Лечебните свойства на ореховото масло
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава
Следва да се отбележи, че аномалната захапка може да е резултат от: 1/редки зъби или такива с нарушена форма; 2/ недоразвита челюст поради недостатъчна дъвкателна активност през детските години; 3/ неправилно поставени пломби; 4/ разместване на челюстта в резултат от сериозни контузии или други причини.
Каквито и да са причините за наличие на аномална захапка, наблюдаваното при различните й варианти изкривяване води до нежелано „удряне“ на зъбите при дъвчене, докато изместването на центъра на тежестта в челюстната конфигурация може, с течение на времето, да доведе до увреждане, което да се окаже сериозен проблем за дъвкателната способност и следващото усвояване на храната.
Не трябва да се изпуска предвид и ролята на растящите мъдреци за появата на болка в челюстта. Специфичното им място да израстват последни откъм най-вътрешен край на челюстта, както и трудното пробиване през венеца, често създават проблеми при тяхното наместване в процеса на растежа, при което може да се появят: силна болка, подуване, възпаления и дори да засегне челюстната става. В такива случаи се налага намесата на зъболекар, който да освободи място за пълното израстване на мъдреците, така че те да се включват равностойно в дъвкателния процес.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.