Заедно с нарастващата хранителна осведоменост все по-често посягаме към натуралните продукти. Растението ревен има силен противовъзпалителен и противораков потенциал. Защо си струва да добавим ревена към менюто си?
Наситени със силно преработена храна, ние сме все по-склонни да се върнем към естествените, основни продукти. Един от тези, на които си струва да се обърне внимание, е ревенът.
Ревен: плод или зеленчук
Асоциацията с компот и тесто може да затвърди убеждението, че ревенът е плод. Растението често се класифицира погрешно. Междувременно ревенът е многогодишно растение, тоест зеленчук. Интересен факт е, че в САЩ ревенът се смята за плод.
Известен още като брауни, ревенът включва над 60 вида. Сред най-популярните са: градински, къдрави и медицински. Появява се през втората половина на пролетта и е наличен до средата на лятото. Ядливата част на растението са листните му дръжки – червени, розови или зелени. Има кисел вкус.
Ползи от сока от моркови и колко често да го консумираме
Здравословни свойства на ревен
Ядливата част на ревенът е истинска съкровищница от витамини със силен антиоксидантен потенциал. Той съдържа 4 от тях. Сред тях: защита на имунитета, витамин С, - важен за доброто състояние на кожата и очите, витамин А, - пазител на младостта, витамин Е - свързан главно със съсирването на кръвта, витамин К.
Дръжките на листата на ревен съдържат значителни количества витамини от група В, чието снабдяване е от съществено значение за правилното функциониране на нервната система.
Ревенът също е източник на минерали, важни за здравето, включително цинк, важен за имунитета, желязо, важно за кръвта, магнезий и калий, необходими за сърцето, и калций, който поддържа здравето на костите.
Древната китайска медицина е използвала ревен като слабително и противовъзпалително средство. Растението има и фунгициден потенциал.
Ревен за профилактика на диабет и атеросклероза
Зеленчукът е богат на фибри – баластно вещество, което е ключът към ефективния метаболизъм и по-добрата функция на червата.
Диетичните фибри са не само по-ефективно отстраняване на токсините, отлаганията и ненужните метаболитни продукти от тялото, но и по-добър метаболизъм на захарите (по-нисък риск от диабет) и начин за балансиране на нивата на холестерола в кръвта (превенция на атеросклерозата). Ревенът е с ниско съдържание на калории и нисък гликемичен индекс, така че трябва да се използва от хора с инсулинова резистентност и диабет, както и от всички генетично обременени със своето развитие.
Поради ниското количество калории и високата хранителна стойност, ревенът трябва да намери място в диетата на хората, поели предизвикателството на загубата на тегло.
Защо е полезно този зеленчук често да присъства на трапезата ви
Компот и сладкиш: Как топлинната обработка влияе върху здравния потенциал на ревен?
Малко хора вкусват ревенът суров, поради което компотите и сладкишите с неговата добавка са толкова популярни. Има по-добър вкус, но какво да кажем за хранителните стойности? Както винаги, високите температури ще унищожат някои от витамините
Оказва се, че при термичната обработка на ревен се отделят рапонтигенини – полифеноли с антиоксидантен потенциал. Така печелим още един съюзник за борба с преобладаващите свободни радикали.
Рапонтигените имат противовъзпалителни, антиалергични и противоракови свойства.
Като забавят скоростта на делене на раковите клетки, те забавят развитието на болестта. Влияят благоприятно на кръвоносната система и производството на естрогени – женски полови клетки. Ревенът се препоръчва дори за жени в менопауза.
Кой би предположил, че този зеленчук е толкова полезен
Противопоказания
Растението съдържа големи количества оксалова киселина, която е антихранително вещество, което може да стимулира отлаганията в бъбреците.
Ако имате склонност към образуване на камъни в бъбреците, то ограничете приема на ревен и ако е необходимо, елиминирайте го от диетата си.
Противопоказание за консумация на ревен е и ниското ниво на тестостерон при мъжете.
Преди употреба се консултирайте с лекар.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.