Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как китайците използват китайското зеле за пречистване на кръвта?

11 ноември 2023, 15:03 часа

Китайското зеле, чиято родина, както подсказва името му, е Китай, се отличава от родното по формата на листата си – прилича по-скоро на марула, отколкото на родното зеле кьосе, известно с кръглата си форма. Brassica pekinensis и Brasicca chinensis са двата китайски вида зеле, познати на местните от повече от 1500 години.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 3 януари /валутен калкулатор/

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 2 януари /валутен калкулатор/

По време на дългото съществуване, отглеждане, консумация на китайското зеле китайските учени са установили, че то има уникални свойства и здравословни ползи като удивителната сила да пречиства кръвта и подобрява кръвообращението.

Известно е и с безспорните си вкусови качества, като се съчетава отлично както с домати, моркови, чушки, яйца – на салата, така и с плодове или дори с джинджифил, соев сос и чили – в азиатското кулинарно изкуство. Може и да го сготвите, като ще забележите изключителното му предимство при варене – готово е многократно по-бързо от зелето, с което сте свикнали. Тези му предимства, съчетани с вкусовите качества и ползите за здравето, известни още на древните китайски лечители, правят китайското зеле предпочитана храна, която може да бъде разглеждана и като лекарство.

Кисело зеле или корейската туршия Кимчи – каква е разликата?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 1 януари /валутен калкулатор/

Още: Преборете махмурлука още преди да сте се напили: Ето какво трябва да се приеме в организма преди консумация на алкохол!

Китайско зеле – многото лица на полезния зеленчук

Известно е благотворното действие на китайското зеле за сърдечно-съдовата система. Китайците консумират китайското зеле за пречистване на кръвта, но това далеч не е единствената полза за здравето, която може да извлечем с консумацията му.

  • Китайското зеле е диетична храна, която помага за постигане и поддържане на здравословно тегло и за тънка талия. Съдържа пренебрежимо малко калории, а фибрите в него създават усещане за ситост.
  • Благодарение на същите тези фибри китайското зеле е полезно за храносмилателната система и чревния тракт.
  • Благотворно е въздействието му и при инфекции, като дори може да помогне за смъкване на високата температура и облекчаване на болките в гърлото.
  • Съдържа щедри количества калций и витамин К, с което се определя като храна за здрави кости и зъби не по-малко подходяща за целта от млечните продукти. Калцият и калият помагат и за контрола на кръвното налягане.
  • Китайското зеле е изключително полезно за зрението, тъй като съдържа бета-каротин, за който е доказано, че предпазва от катаракта и дегенерация на макулата.
  • Това удивително зеле е и източник на красота. Подпомага здравето на косата чрез повишаване на феритина в организма, с което помага при косопад. Когато говорим за визията, може да се насладите и на ползите от китайското зеле за кожата. Екзема, акне и пъпки, петна, бръчки, обезцветяване на кожата и кожни алергии са само малка част от кожните несъвършенства, които може да решите с консумация на китайско зеле.

Рецепта на деня: Салата с китайско зеле

Китайското зеле за пречистване на кръвта – истина или лъжа?

Още: Има ли разлика между маслиново масло и зехтин - как да ги разпознаваме?

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 30 декември /валутен калкулатор/

Коронарната артериална болест е водеща причина за смъртност в световен мащаб. Хроничните съдови заболявания, сред които е и водещата по смъртност атеросклероза, са резултат от имунни реакции, в резултат от които се образуват плаки и се наблюдават съдова ендотелна дисфункция, нарушава се кръвният поток. Необходима е превенция това да не се случи, като намаляване на възпалението и пречистването на кръвта е именно такава превенция, за която може да помогне китайското зеле. То не само пречиства кръвта, но е и ефективно средство за детоксикация, която е в основата на доброто общо здравословно състояние.

Консумацията на китайско зеле се препоръчва и при анемия. И с това далеч не се изчерпват ползите му за сърдечно-съдовата система, тоест и за кръвоносните съдове и кръвта, като полезните си свойства дължи на сложния си химичен състав и полезните микроелементи, които съдържа. Не е случайно, че китайското зеле се консумира по целия свят, а в Корея се е превърнало в национално ястие, наречено кимчи, ферментирала храна с още по-ярки ползи за здравето.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес