Когато човек почувства сърбеж в ухото - какво означава това? Този симптом е признак на редица опасни патологии, които изискват незабавно лечение. Самият сърбеж в ухото е неприятно усещане, при което ухото на човек сърби отвътре или отвън.
Защо сърбежът в ушите е опасен?
Когато ви сърби ухото, това причинява голям дискомфорт. В допълнение, този неприятен симптом може да показва опасни заболявания.
Неприятни усещания
Натрапчивият сърбеж ви отвлича от работа и други важни мисли. Човек не може да устои на изкушението да почеше ухото и това само влошава нещата. По този начин разпространява патогенната микрофлора и засилва сърбежа в ухото.
Заболявания
Болка и сърбеж в ухото не се появяват без причина. Тези явления са пряко свързани с опасни ушни заболявания. Ако не се лекуват, те могат да доведат до сериозни усложнения: загуба на слуха, възпаление на свързани органи.
Класификация
Според локализацията сърбежът в ухото може да бъде външен и междинен.
Външен
В този случай човек постоянно го сърби външната част и това усещане обхваща и ушния канал. Този симптом показва проблеми с външното ухо и е най-често срещан.
Средно ухо
В този случай болката и сърбежът в ухото се усещат някъде вътре, в дълбините. Такива усещания са по-болезнени, отколкото при външен сърбеж и често показват патологии на средното ухо.
Причини за сърбеж в ухото
Когато човек изпитва сърбеж в ухото, причините могат да бъдат различни. Най-често това са външни или отити на средното ухо, както и наранявания, лоша хигиена и заразяване с насекоми.
Отит
Най-често, ако почувствате сърбеж в ухото, причината е свързана с възпаление на външното или средното ухо. Това заболяване се нарича среден отит и се причинява от вирусна, бактериална или гъбична инфекция. Най-често това е едностранен проблем - лявото ухо (или дясното) сърби.
Лекари съветват: Ако видите кръв от ухото при почистване, това може да се дължи на...
Наранявания
Проблемът може да възникне поради механично увреждане на кожата на ушния канал или тъпанчето. Това се случва особено често сред тези, които почистват ушите си с кибрит, клечки за зъби и други остри предмети.
Лоша хигиена
Неприятният сърбеж може да бъде причинен от серни тапи. Образува се, когато човек не почиства ушите си и отделяната кал се утаява по стените на ушния канал. В резултат на прекомерно натрупване на ушен секрет се образува плътна бучка, която е подходяща среда за развитие на бактерии. Това причинява сърбеж и лющене в ухото.
Насекоми
Когато насекомо или чуждо тяло случайно попадне в ушния канал, ухото започва да сърби. Обикновено този проблем може лесно да бъде решен - с помощта на изплакване в кабинета на лекаря. Много по-рядко сърбежът може да бъде свързан с ушни акари, които се срещат по-често при животните, отколкото при хората.
Правила за почистване на ушите
Тези, които поддържат хигиена на ушния канал, рядко изпитват сърбеж. Има 3 правила за това.
1 – не използвайте остри предмети
Кибритът и клечката за зъби не са предназначени за хигиена на ушите. Заострените им краища могат да одраскат кожата на ушните канали или дори да наранят тъпанчето.
2 – използвайте памучни тампони с ограничител
Обикновените клечки не са напълно подходящи за почистване на ушите - може да не изчислите дълбочината на потапяне и случайно да нараните ухото си. За да не се случи това, използвайте памучни тампони с ограничител за почистване.
3 - почистете ухото
Сърбящите бактерии често навлизат във външното ухо от въздуха, но първо се установяват върху външната част.
Сърбеж в ушите - ето какво да направим за бързо облекчаване
Възможни усложнения
Ако не започнете лечение, но продължите да търсите признаци защо ви сърби лявото ухо, може да се сблъскате със сериозни последици:
· Възпаление на структурите на средното и вътрешното ухо
· Загуба на слуха
· Възпаление на лицевите нерви, менингите
· Абсцеси
Как да спрем силния сърбеж в ухото
За да не изпитате неприятния симптом на сърбеж в ушите, трябва внимателно да следите за хигиената, да избягвате хипотермия и своевременно да лекувате възпалителните процеси в ушите.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.