Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да преминем към здравословно хранене в девет лесни стъпки

14 март 2021, 21:15 часа

Поддържането на здравословен режим може да е доста изморително, ако нямаме идея откъде да започнем. Понякога полезните продукти вкъщи просто липсват и отново се връщаме към консумацията на полуфабрикати. Тези девет стъпки ще ви помогнат лесно да преминете към здравословно хранене:

Още: Има ли противопоказания от хряна - за какво трябва да внимаваме

Още: Вижте какви са ползите от чая от чубрица

1. Оставете полуготовите храни

При полуготовите храни най-големият проблем не се крие във високото съдържание на мазнини и калории, а в многото скрити помощни вещества и захари. Комбинацията на пресни храни със сосове от супермаркета също не е препоръчителна. Здравословните зеленчуци, комбинирани с полуготов продукт, вече няма да са толкова здравословни.

2. Приготвяйте сами менюто си

Още: Билката естрагон как да я използваме и за какво е полезна

Още: Арабската подправка заатар, която бързо ще ви пренесе в Ориента

Логично стигаме до втората стъпка към здравословното хранене – готвенето. Трудно ви е да преминете към режим, при който сами подготвяте храната си, защото не намирате време? Можете да правите заготовки на необходимите за седмицата продукти в един конкретен ден. Съхранявате ги в хладилника или фризера и ги вадите, когато дойде време да сготвите следващото ястие.

3. Здравословни запаси

Хапването на домашни ястия и чисти продукти става още по-лесно, ако държим вкъщи здравословни запаси. Наличието на шкаф за чипсове и шоколади има обратния ефект. Можем да засищаме глада си с много по-полезни храни, които е хубаво да имаме под ръка – плодове, зеленчуци, кисело мляко, орехи, картофи, овесени ядки, пълнозърнест ориз и др.

4. Плодове вместо сладки

Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно

Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе

Така можем да изпълним по-лесно и стъпка четири. Ако изпитвате глад за сладко, просто си изберете нещо от кошницата с плодове в хола. Плодовете съдържат естествени захари и са богати на витамини и фибри, което ги прави много по-полезни от шоколада.

5. Качествени продукти

Който иска да се храни здравословно, е добре да следи за качеството на продуктите, които поставя на масата. Няма как да правим тест за пестициди и антибиотици в храната си всеки път. Но сезонните и местните фермерски продукти със сигурност са добро решение.

6. На пара вместо на грил

Много от нас допускат грешката да готвят с много мазнина. Във фурната можете да изпечете всичко без капка олио, когато готвите във фолио. Модерните тигани също позволяват пърженето с минимално количество мазнина. За най-здравословно се смята готвенето на пара.

7. Полезни мазнини

Тялото ни има нужда от мазнини. Те са източник на енергия и са нужни за усвояването на някои полезни вещества. Хубаво е да различавате здравословните мазнини, които откриваме в рибата, авокадото и ядките. Надениците, колбасите и пържените картофи могат значително да повишат съдържанието на триглицериди в кръвта.

8. Малко сол

Всекидневната консумация на много сол повишава кръвното налягане, натоварва бъбреците и нарушава лигавицата на стомаха. Не трябва и напълно да я зачерквате от менюто. Използвайте повече подправки, лук, чесън, за да подобрите вкуса на ястието. А за финал може да добавите малко сол.

9. Зеленчуци като основно ястие

Хубаво е да свикнете да не гледате на салатата и зеленчуците на пара само като на гарнитура. Най-полезно е, ако те преобладават във вашите основни хранения. Салатите могат да съдържат яйца и месо за вкус, а диповете с авокадо са не по-малко вкусни от крема сиренето.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Адриана Пейчева
Адриана Пейчева Отговорен редактор
Новините днес