Защо очите стават червени?
Още: Колко е важен pH балансът на тялото
Още: Какви билки са най-подходящи да се слагат във виното
Зачервяването може да показва възпалителен процес както директно в окото, така и в тялото. Зачервяването се появява поради разширяването на малки кръвоносни съдове, разположени на повърхността на очната ябълка. Съдовете стават по-забележими, бялото на очите (склера) е покрито със съдова мрежа, поради което очите изглеждат червени отстрани.
Зачервяването може да бъде придружено от съпътстващи симптоми - сърбеж, подуване, болка - или изобщо да не се усеща.
Причини за зачервяване на очите
Още: Кои са най-полезните билки при раздразнен стомах
Още: Какви са симптомите при дефицит на натрий, за които трябва да внимаваме
- Алергична реакция;
- Дълга работа на компютъра без почивки;
- Неправилна грижа за контактни лещи или нарушаване на режима на носене;
- Хронично лишаване от сън;
- Увреждане на клепачите или очната ябълка;
- Очна реакция на тютюнев дим, прах или вятър;
- Чуждо тяло в окото;
- Използване на нискокачествена козметика;
- Реакция на козметични процедури, като удължаване на мигли;
- Посещение на бани, сауни и други места с рязък спад на температурата;
- ·Липса на корекция на зрението или неправилна корекция.
Разширените кръвоносни съдове в очите могат да показват редица очни заболявания, включително конюнктивит и блефарит. В този случай могат да се появят и съпътстващи симптоми, например гнойно отделяне, загуба на мигли и подуване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кога е правилното време да се слагат дрожди във виното
Още: Антивирусни етерични масла: Кои ще ни свършат най-много работа през зимата
Качество на зрението: Какви плодове са полезни за очите?
Синдромът на сухото око също често е придружен от зачервяване. В допълнение, пациентът изпитва осезаем дискомфорт - очите изсъхват, болят, има усещане за парене и усещане за пясък. Синдромът на сухото око обикновено засяга офис служители, ученици и хора, чиято работа изисква висока концентрация на внимание. Продължителната работа пред компютър и дългият престой в климатизирано помещение увеличават риска от развитие на разстройство.
Друга сериозна причина за зачервяване е хипоксията на роговицата. Хроничната липса на кислород води до разрастване на малки кръвоносни съдове. Това нарушение изисква контрол от офталмолог! Най-често хипоксията на роговицата възниква на фона на постоянно прекомерно носене на контактни лещи.
Още: Ако не искате вода: Ето какво да пието за по-добра хидратация
Още: Как да оправим вкуса на киселата ракия
Имате ли нужда от лекарска помощ?
Ако зачервяването на очите не е придружено от съпътстващи симптоми, можете да наблюдавате динамиката на състоянието си без медицинска помощ. Може би това е еднократна реакция на тялото към лош сън, силен вятър или алерген. В този случай зачервяването ще премине само след няколко дни.
Ако забележите, че зачервяването не изчезва или се засилва и още повече, ако към него се добавят сърбеж, подуване, секреция от очите, болка, усещане за парене, усещане за чуждо тяло или замъглено зрение, трябва да се консултирате с лекар възможно най-бързо да се изключат заболявания и да се проведе адекватно лечение!
Силни храни за силно зрение - не пропускайте тези
Как да премахнем червените очи – използвайте тези компреси
Например, компрес от чай върху очите ефективно помага за облекчаване на зачервяването, причинено от липса на сън, тютюнев дим или вятър.
Сварете обикновен черен чай, без добавки или аромати, охладете, потопете памучни тампони в чаените листа, изцедете леко (но така, че дискът да остане добре навлажнен) и поставете върху затворени клепачи. Оставете лосионите за 5-10 минути. След известно време процедурата може да се повтори, но при повторение не забравяйте да използвате нови дискове.
Друг популярен народен лек, който ще ви помогне да се отървете от зачервяването на очите, са лосионите от пресни краставици. Изплакнете обилно краставицата, настържете я на ситно ренде, увийте получената маса в чиста марля и нанесете върху очите си за няколко минути.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.