Горските пожари представляват опасност за екосистемата, населените места, животинските видове, стопанството и хората. Горите предпазват почвата от ерозия, важни са за регулиране на валежите и въздушните течения, пречистват въздуха. Унищожаването им от горски пожари е бедствие, което може да бъде избегнато при спазване на норми и правила за сигурност. Бушуващите горски пожари на територията на Турция, Гърция и България това лято отнеха човешки животи и унищожиха декари гори и редица жилищни сгради. С повишаването на градусите и трайното засушаване е важно да повишим и бдителността и познанията си относно горските пожари.
Какво да не правите в горите през лятото:
- Не палете огън на нерегламентирани места, дори да считате, че сте обезопасили мястото.
- Не изхвърляйте кибритени клечки, фасове в природата или от прозореца на пътуващ автомобил, дори да смятате, че сте ги загасили.
- Не пушете сред сухи треви и храсти.
- Не оставяйте стъклени бутилки сред природата. Стъклото увеличава силата на слънцето и може да запали сухи треви в гората. Боклукът също създава опасност от пожари при нагряване, не допускайте да остава след вас.
- Не позволявайте на децата да играят с кибрит или запалка. Ако възрастта им позволява, обяснете им какво и защо е опасно да правят в гората и как да я предпазят от пожари.
- Ако сте използвали барбекю на регламентирано за целта място, полейте с вода и се уверете, че всички въглени са изцяло изгаснали. Не го оставяйте без наблюдение. Имайте готовност да сигнализирате и потърсите помощ при нужда.
- Не палете стърнища.
- Не палете огън в гората, ако е прекалено горещо, ветровито и е период без валежи.
Противопожарни мерки за вилата ви в гората:
- Строежи на по-малко от 25 метра от гора са недопустими.
- Комините трябва да са с искроуловители.
- Сажди и пепел от камината не се изхвърля, преди напълно да е изгаснала. Добре е изхвърлянето да става в метален контейнер.
- Растителността и храстите около вилата трябва да бъдат почиствани системно.
- Не е допустимо струпването на боклуци на открито.
- Добро решение е изолация на вилата с огнеупорни материали.
- Важно е да поддържате електрическата инсталация в изправност.
- Наличието на пожарогасители, които да поддържате изрядни, е от съществена важност.
Ако сте свидетел на горски пожар:
- Ако запалите нещо по невнимание, не бягайте. Опитайте се да го потушите с вода, пръст, докато е възможно. Ако не съумеете да се справите и огънят се разрасне, потърсете помощ на 112 и се оттеглете.
- Движете се в посока, която е обратна на посоката на вятъра. Винаги имайте предвид, че тя може да се обърне и да се окажете обградени от огъня.
- Избягвайте низини и хълма, по който се катери огънят.
- Оттеглете се извън гората възможно най-бързо.
- Ако има широк асфалтов път или широка река, преминете през тях. Огънят по-трудно ще прехвърли подобни прегради, което ви дава повече възможност за бягство.
- Помнете, че опасен е не само огънят, но и димът. Носете навлажнена маска или плат пред носа и устата си.