За да бъдат облекчени болки във врата, може да положите компрес с топла вода върху него и да масажирате областта с аналгетични и противовъзпалителни кремове. Но, ако все пак, болката не изчезне или е много интензивна, препоръчително е да отидете на лекар, за да се проведат изследвания и да се приложи най-подходящото лечение.
Д-р Марсела Пинейро разяснява проблема. Болки във врата е възможно да възникнат поради различни често срещани ситуации – например, неправилна поза, прекален стрес, умора. Обаче също може да сочат по-сериозни проблеми – например, дискова херния, остеомиелит или инфекции. В такива случаи е добре да обърнете внимание на цялата съвкупност от симптоми и да отидете на лекар, за да се постави диагноза и да започне лечение.
1. Компрес чрез топла вода върху врата
Топъл воден компрес върху мястото засилва локалното кръвообращение, отпуска мускулите на врата и облекчава болката. За целта намокрете кърпа, сложете я в найлонова торбичка с цип и я поставете за 3 минути в микровълновата. Сетне затваряте торбичката, увивате я в суха кърпа и я полагате върху болезнената зона за 20 минути предпазливо, за да не се опарите.
За допълнително облекчаване на болката, етерични аналгетични масла като карамфилово, лавандулово или ментово масло може да се добавят във водата или да се накапят върху сухата кърпа, която е в контакт с кожата.
Лекар посочи 6 ефективни начина за облекчаване на болката във врата
2. Масаж на врата
За облекчаване на болката във врата може да се направи масаж – ефектът ще е по-добър, ако се извършва след компреса. Най-ефикасно е масажът да се прави с аналгетични и противовъзпалителни мехлеми, защото помагат за редуциране на възпалението и болката; а са особено подходящи за борба с тортиколис (изкривен врат).
За да масажирате, просто намокрете пръстите си с хидратиращ крем или масло и натиснете с върховете им върху болезнените зони, като извършвате кръгови движения 2 минути – така мехлемът се усвоява по-лесно и се отпускат мускулите.
3. Ползвайте мускулен релаксант или аналгетик
Ако болката е твърде силна, вземете противовъзпалителни лекарства и аналгетици за облекчаването й и за намаляване на дискомфорта. Също и мускулни релаксанти може да се използват за редуциране на болки във врата, защото помагат за намаляване на напрежението. Но е важно такива средства да се ползват под наблюдение на лекар.
4. Разтегнете врата
Разтягането също помага за спадане на напрежението във вратните мускули. Разтегателни упражнения може да се правят всекидневно с цел увеличаване на силата и стабилността на мускулите, както и за да се предотврати нова поява на болки, дори когато се дължат на по-сериозни заболявания от типа на дискова херния или артрит.
Имате болки във врата след сън - разберете какво означават!
Кога да отидете на лекар?
Посъветвайте се с компетентно медицинско лице, ако болките във врата не изчезнат след 3 дни; също в случай, че са много интензивни или има други симптоми, като повръщане, треска или световъртеж. Причината е, че тези признаци може да подсказват за заболявания от рода на менингит или мигрена.
Как да облекчите по-бързо болките във врата?
За по-бързото облекчаване на болки във врата е препоръчително следното:
- да се спи на твърда и ниска възглавница;
- да не се шофира, докато болките във врата не са отшумели;
- да не се спи по корем - тази позиция засилва натиска в областта на врата;
- не разговаряйте по мобилния си телефон, като го крепите с рамо към ухото;
- не прекарвайте прекалено много време пред компютъра.
Внимание! Статията е само за информация и не предлага медицински упътвания. По въпросите в нея се допитвайте до професионален медик!