Нагорещен тиган, невнимателно използване на ютия, преса за коса или горещ чай - всичко това може да причини изгаряне. В случай на сериозно увреждане на кожата трябва незабавно да потърсите медицинска помощ. В тази статия ще научите как да окажете първа помощ и как да облекчите болката при изгаряне.
Как да облекчим болката след изгаряне?
Съществуват няколко прости начина за облекчаване на неприятната болка след изгаряне.
1. Студен компрес
Върху увредения кожен участък трябва да се постави лед или какъвто и да е предмет, охладен във фризера, например торбичка със замразени плодове или зеленчуци. Такъв компрес не само ще помогне за облекчаване на отока, но и ще има аналгетичен ефект. Също така мястото на изгарянето може да се постави под струя хладка вода за 10-15 минути, поставена в мивка или друг съд. Не забравяйте да следите за температурата на водата, тя не трябва да е прекалено студена, в противен случай има риск от измръзване.
Как да облекчим болката от изгаряне: 4 ефективни начина
2. Болкоуспокояващи
Аналгин или аспирин - лекарства, които ще намерите във всяка домашна аптечка. Те ще ви помогнат да намалите болката и временно да забравите за неприятния инцидент. Използването на всяко лекарство може да се използва само ако пострадалият няма алергични реакции към компонентите.
След като охладите кожата, трябва да обработите мястото на изгарянето с медикаментозен спрей или мехлем с анестетик, например пантенол, бепантен, сулфаргин или солкосерил. Мехлемите с ледокаин, също са много популярни.
Ако нямате под ръка лекарства от аптеката, можете да използвате народни средства.
Що се отнася до обезболяването в домашни условия, можете да различите няколко прости, но ефективни начина.
При изгаряния на кожата - ето как да облекчите болката
3. Сурови картофи
Суровите картофи ще ви помогнат да намалите болката, както и да облекчите възпалението. Трябва да настържете картофа на едро ренде или да го нарежете на малки парчета, след което да увиете сместа в марля и да я приложите към увредената кожа.
4. Алое
Алоето се справя и с ролята на естествен анестетик. Разрежете листата на растението по средата и нанесете пулпата върху мястото на изгаряне.
Всички горепосочени методи ще бъдат ефективни само в случай на несериозни наранявания, изгаряния от първа и втора степен на тежест. Ако по кожата се появят мехури, започне некроза на тъканите и т.н., трябва незабавно да се консултирате със специалист за съвет, а не за самолечение.
Интензивната, нестихваща болка може да е симптом на сериозно увреждане на кожата, което изисква не само анестезия, но и допълнителни средства за лечение.