Всеки човек поне веднъж се е сблъсквал с неприятното усещане да му влезе вода в ухото. Това е дискомфортно, а в ухото се появява бълбукане, а после не е далеч и болката. Още по-неприятно е, ако заедно с водата в ухото попадне и инфекция. Какво трябва да се прави в подобна ситуация?
Още: Каква е разликата между червено и бяло месо и в кое има повече протеин
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Какво ни заплашва, ако имаме вода в ухото?
Може би не сте знаели, но всъщност човек има три уши: вътрешно, средно и външно. Между външното и средното ухо е тъпанчето, което се превръща в бариера за водата, попаднала в ухото, така че не се паникьосвайте, че водата ще изтече в ушния канал и няма да е възможно да я премахнете. В повечето случаи отстраняването на водата от ушния канал завършва без никакви последствия, но в някои случаи може да се развие усложнение, придружено от шум и запушване в ушите.
Това може да е например от сярна тапа, набъбнала от водата. Можете да го премахнете, като сами измиете ушите със специални препарати, но е по-добре да се консултирате със специалист. В болницата сярната тапа се отстранява с помощта на медицински инструменти.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Заглъхване на ушите - как минава и кога е опасно
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
В никакъв случай не трябва да правите сами промивка на ушите, ако преди това сте имали ушни заболявания, тъй като в този случай процедурата може да провокира възпаление.
Друга причина за усложнения след отстраняване на водата от ухото може да бъде възпаление на външния слухов проход и средното ухо, придружено от усещане за запушване, болка, сърбеж и дори гноен секрет. И в този случай трябва да се консултирате с лекар възможно най-скоро. В редки случаи водата може да навлезе в средното ухо, заобикаляйки тъпанчето през дълъг, тесен канал, разположен в назофаринкса, Евстахиевата тръба. Най-често гмуркачите и онези плувци, които случайно са засмукали вода през носа, получават по този начин възпаление на средното ухо, казва отоларингологът.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
С тези лесни начини ще решите проблема
Най-популярният и ефективен начин е да скачате на един крак, като наклоните главата си на една страна, надолу с ухото, в което е попаднала водата. Ако водата попадне в лявото ухо, трябва да скочите на левия крак, ако в дясното - на десния.
Когато тази техника не работи, легнете на една страна с болното ухо надолу. Извършете няколко резки преглъщащи движения и се опитайте, като напрегнете мускулите, разположени до ушите, да ги раздвижите. По правило не е нужно да правите това дълго време: ако водата не е проникнала дълбоко, тя бързо изтича. Можете да улесните изтичането на водата, като поставите в ухото дълъг тънък флагел, усукан от стерилна памучна вата. В този случай просто легнете спокойно в това положение – водата може да се абсорбира във флагела или да изтече под въздействието на гравитацията.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.