Започнете с малки крачки
Още: Ленено масло - еликсир за сърцето
Още: Целина корен - рецепта и топ ползи на този здравословен зеленчук
Ето една добра новина за нощните птици и всички, които не скачат от леглото, когато слънцето изгрява: може да се научите да обичате ранните утрини. Дори и малките промени в рутината ви могат да повишат енергията и настроението.
Поставете алармата далеч от вас
Нека си признаем: ако нямате още час или два за сън, натискането на бутон за “отлагане” няма да ви помогне да се чувствате по-малко уморени. Но има друга причина да станете, след като чуете досадния сигнал на алармата. Ако си лягате и ставате по едно и също време всеки ден, ще настроите “вътрешната аларма” на тялото си. Така ще сте много по-свежи сутрин, а вечер сами ще изпитвате необходимост да си легнете в отредения час.
Събуждате се внезапно през нощта - лекар разкри какво означава това
Още: Храните, които ни правят по-глупави
Още: Натурален сок от нони - за какво помага този вълшебен плод
Пуснете светлината
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Веднага като се събудите, отворете завесите или щорите. Или излезте на открито. Естествената светлина събужда мозъка ви и настройва часовника на тялото. Ако е мрачно, включете осветлението. Може да си настроите алармата да ви събужда със светлина, не със звук. Ако се борите със сутрешна “мозъчна мъгла“ или със сезонна депресия, опитайте със светлинна кутия (или слънчева лампа). Тя ще повдигне настроението ви и ще ви събуди по-бързо.
Открийте своето малко сутрешно удоволствие
За да станете с желание от завивките, планирайте нещо малко и приятно, което очаквате с нетърпение всяка сутрин. Например, да четете любимия си сайт, докато закусвате, да се разходите в близкия живописен парк… Нещо, което ви вълнува и ще ви донесе радост, за да събудите мозъка си и да преодолеете желанието за спане.
Сипете си чаша радост
Още: Избелване на зъбите с куркума
Още: Какво точно е Махлеб - арабската подправка с аромат на череши
Не можем да си представим сутринта без чаша ароматно и ободряващо кафе. Кофеинът повдига настроението, повишава нивата на енергия и ви помага да се съсредоточите. Не обичате кафе? Тогава започнете деня си с чаша черен или зелен чай. Чаят също съдържа кофеин, както и още много други здравословни съставки.
Събуждате се между 1 и 4 през нощта - лекар разкри какво означава това
Изпотете се рано сутрин
Малко подскоци или бърза разходка ще ви изпотят и ще задвижат нервната ви система. Ще се почувствате по-свежи и будни не само рано сутрин, но и часове по-късно. Ако тренирате рано, вечер ще ви е по-лесно да заспите, а и сънят ви ще е по-пълноценен.
Заредете тялото си с гориво
Нямате апетит? Опитайте да хапвате нещо малко сутрин. Дори и едно яйце, препечена филийка пълнозърнест хляб, чаша кисело мляко с плодове ще доставят на тялото ви енергията, от която има нужда. Закуската помага да се фокусирате, а и сверява и поддържа часовника на тялото. Това означава, че сутринта ще я чувствате като сутрин, а не все едно е нощ.
Без осветление преди лягане
Ярката светлина през нощта намалява нивата на мелатонин (това е хормонът, който ви помага да заспите). Не става въпрос само за лампите в стаята. Светлината от мобилния телефон, компютъра, телевизора, също забавя производството на мелатонин. Спете на тъмно и изключвайте всички екрани и електронни устройства поне един час преди лягане.
Колко крачки на ден ще намалят риска от сърдечно-съдови заболявания?
Пропуснете вечерното питие
След чаша алкохол ви се доспива. Но сънят ви не е продължителен и пълноценен. Събуждате се през нощта, а сутрин се чувствате уморени. Ако не можете без вечерно питие, ограничете се само до едно. Приемайте го задължително с вечерята и поне 2-3 часа преди лягане.
Приемайте мелатонин
Този хормон помага на организма ви да се подготви за сън. Играе важна роля в поддържането на вътрешния ви часовник верен. Ако имате проблеми със съня или излизате от график поради пътуване или нов режим, добавки с мелатонин ще помогнат. Приемайте малка доза (0,3-1 мг) един час преди лягане. Задължително след консултация с вашия лекар.
Създайте си рутина, която ви носи спокойствие
Една релаксираща вечер ви помага да заспите бързо. Избягвайте стрес, като отговаряте на служебни имейли или водите сериозни разговори с членове на семейството поне час преди лягане. Подгответе се за сън като медитирате, правите леко разтягане, вземате топъл душ или вана, четете книга. Ако спите поне 7 часа на нощ, но се чувствате уморени, посетете личния си лекар.